A Világgazdaságban kedden ismertetett, a gazdasági társaságokról szóló törvény módosításának tervezetéről az Igazságügyi és Rendészeti Minisztériumban az MTI-nek elmondták, hogy a tárca a tervezettel elsősorban az egyes részvényesi jogok gyakorlásáról szóló uniós irányelv átültetését célozza.
A tervezet a szabályozott piacra (tőzsdére) bevezetett nyilvánosan működő részvénytársaságokra fogalmaz meg nyilvánosságra hozatali szabályokat, több más európai államhoz hasonlóan, összhangban a Bizottság Felelős Társaságirányítási Ajánlásaival. Különböző törvények már ma is számtalan nyilvánosságra hozatali kötelezettséget írnak elő a gazdasági társaságok részére, így egy ilyenfajta előírás az IRM szerint nem minősül különösnek, vagy egyedinek.
Az uniós irányelvet a Budapesti Értéktőzsde Felelős Társaságirányítási Ajánlásai jelenleg is tartalmazzák, betartásuk azonban a tőzsdei kibocsátókra nézve nem kötelező, csak ajánlott. Az ajánlásoktól eltérhetnek, de ez esetben jelezniük kell a részvényesek felé az eltérés indokát.
Az ajánlás meglehetősen részletesen tárgyalja a testületi tagok és a menedzsment javadalmazásának elemeit, ideértve a pénzbeli és nem pénzbeli juttatásokat is, egyebek közt a részvényopciókat is.
A gt. szerint a tőzsdei cégeknek most is kötelező elkészíteniük a felelős társaságirányítási jelentést, amelyet a közgyűlésnek jóvá kell hagynia, és a jelentést közzé is kell tenniük. A jelentés része a javadalmazási nyilatkozat is, amely - az ajánlás szerint - személyre lebontva tartalmazza az igazgatósági, felügyelő bizottsági tagok és a menedzsment tagjainak javadalmazását. A törvény azonban jelenleg csak a jelentés elkészítését írja elő, annak tartalmát nem részletezi.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj!
A cafeteria megadóztatása veri ki a biztosítékot
Tőzsdei cégek: mindenki elárulja a fizetéseket?
Közügy: aki ül, eddig se kaphatott fizetést
MTI