Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Az EU új kelet-közép-európai tagjainál lassult a reformok üteme és a térség legtöbb állama nem használja ki a rendkívül erős gazdasági növekedést az államháztartás rendbetételére - állítja a Világbank
Az EU új kelet-közép-európai tagjainál lassult a reformok üteme és a térség legtöbb állama nem használja ki a rendkívül erős gazdasági növekedést az államháztartás rendbetételére, véli a Világbank csütörtökön közzétett jelentésében.
A dokumentum szerint az EU-8 néven emlegetett, 2004-ben csatlakozott nyolc közép-kelet-európai uniós tagországban, valamint az idén taggá vált Bulgáriában és Romániában 2007-ben valamelyest lassul a gazdasági növekedés, kivéve Lengyelországot, Szlovákiát és Bulgáriát. A jelenlegi erős növekedésre tekintettel - amelyet főként a jó belső fogyasztás táplál a térségben -, a Világbank bírálja a kormányokat, hogy nem használják ki a lehetőséget a reformok befejezésére, pedig a további intézkedések szükségesek lennének a gazdagabb uniós államokhoz való felzárkózáshoz és az államháztartási hiányok lefaragásához.
A reform üteme a térségben általában lanyhult a csatlakozás utáni reformfáradtság, a bizonytalan politikai helyzet és a gyenge kormányzási kapacitás miatt - állítja a világbanki jelentés. A Világbank szerint a vizsgált államok közül csak Bulgária és Észtország javította tavaly lényegesen államháztartásának helyzetét, és úgy véli, hogy a helyzet az idén sem változik jelentősen "bár Magyarország fontos lépést tesz a tavalyi igen magas hiány letörésére, és Lengyelország folytatja a fokozatos kiigazítás politikáját".
Romániában - ahol az infláció a várakozások alatti - a központi bank azon fáradozik, hogy csökkentse a kamatkülönbséget Románia és az euróövezet között: az idén már három alkalommal, összesen másfél százalékponttal csökkentette az alapkamatot.
Az ambiciózusabb költségvetési politika szüksége különösen sürgető Lettországban, de Bulgária és Románia ugyancsak aligha engedheti meg az idei évre tervezett lazítást - véli a szervezet. A jelentés szerint Csehországban és Lengyelországban a pénzügyi politika valószínűleg követi a Európai Központi Bank (EKB) szigorító ciklusát, míg a jobb inflációs kilátások - és a magasabb kamatok - Magyarország és Szlovákia esetében némi lazítást tesznek lehetővé.
Szlovákiában az idei cél az államháztartási hiány 3 százalékos GDP-arányos küszöb alá szorítása, amely szükséges lenne az euró 2009-es, terv szerinti bevezetéséhez, a Világbank szerint azonban ez szigorú teljesítést feltételez, amelyben "igen csekély a csúszási lehetőség".
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár