A fejlett országok gazdasági növekedésének lassulására utaló makrogazdasági adatok aggodalmat keltettek az OPEC arab-öböli mértékadó tagországai körében, Szaúd-Arábiában, Kuvaitban és az Egyesült Arab Emírségekben. A szaúdi és más arab-öböli olajtermelők azt az álláspontot képviselik majd a találkozón, hogy a jelenlegi olajárak már aláássák az olajkereslet növekedését támogató gazdasági fellendülést, és a második félében növelni kell a kínálatot az egyensúly helyreállítása érdekében.
"Legalább napi egymillió hordóval kell növelnünk a kitermelést" - mondta a Reuters hírügynökségnek egy OPEC-küldött Bécsben, még vasárnap. "Nem vagyunk boldogok a jelenlegi árakkal."
A Brent olaj ára pénteken közel 116 dolláron állt hordónként, szemben az OPEC legutóbbi ülése idején jellemző 90 dollár körüli árszinttel. Friss olajárak és más árupiaci árfolyamok a Privátbankáron >> |
Az OPEC közgazdászokból álló tanácsadó szervezete pénteken arra döntésre jutott, hogy a második félévi keresleti kilátások a kitermelés növelését indokolják. Áprilisban a szervezet tagországai napi 29 millió hordót, 2008 decemberében megállapított kvótájánál napi 1,4 millió hordóval többet hoztak felszínre. Az OPEC-olaj iránti kereslet napi 30,66 millió hordóra emelkedik majd a második félévben a napi 89 millió hordós világpiacon.
Mivel az OPEC eleve több olajat hoz felszínre hivatalos termelési kvótájánál, egy termelésnövelésről hozott döntés esetében egyelőre még nem világos, hogy a többletkitermelés legitimmé tételéről, vagy tényleges termelésnövelésről lesz-e szó.
"Elegendő olajat akarunk a piacra juttatni a kereslet fedezéséhez a második félévben, de anélkül, hogy elárasztanánk a piacot" - mondta egy másik arab-öböli delegátus a Reuters hírügynökségnek.
Az OPEC arab-öböli tagországainak a hagyományos ár-héjákat, Iránt és Venezuelát kell meggyőzniük, akik indokoltnak tartják az olaj jelenlegi magas árszintjét és egyébként is tehetetlennek tartják az OPEC-et az árakat alakító piaci spekulációkkal szemben.
MTI