A KKV-k egyik fő panasza, hogy kevés a hitel, és ami van, azt is vissza akarják venni a bankok. De valóban szüksége van annyi pénzre a vállalkozásnak, mint amennyit a likviditási bőség idején felvett? Sok esetben azt láthattuk, hogy túlhitelezték a vállalkozásokat, több esetben láthattuk, hogy a hitelállomány a saját tőke 5-10-szeresét is elérte, miközben a társaság nem termelt nyereséget, ami a hitel visszafizetésének forrása lehetett volna. A finanszírozási lehetőségek beszűkülésére, hitelkeretek csökkenésére orvosság az ésszerűbb eszközgazdálkodás, mind a tárgyi, mind a forgóeszközök területén.
Az indokoltnál magasabb forgóeszközigény, és ezáltal annak saját vagy banki forrásból történő finanszírozása, oly módon csökkenthető, hogy annak minél nagyobb részét a vállalkozás áthárítja partnereire. „Ennek módja, hogy vevőivel a korábbinál rövidebb, míg szállítóival pedig hosszabb fizetési határidőben állapodik meg. Ez természetesen nem konfliktusmentes megoldás és végső soron új partnerek felkutatását is indokolttá teszi, de a forgóeszköz hitelállomány csökkentésének üdvözítő útja"- mutat rá Zoltán Csaba a Start Tőkegarancia Zrt. vezérigazgatója.
Tőkére van szüksége? Adja el ingatlanjait! |
Vannak olyan társaságok, akiknél minden csapás egyszerre jelentkezik, ilyen esetben egy megoldás marad: áttekinteni a cég működési modelljét, és ha kell, drasztikusan változtatni. Az üzleti modell átalakítását persze nem szerencsés a szakadék szélén elkezdeni, ugyanakkor, ha van egy reális, eredménnyel kecsegtető tervünk, akkor találhatunk partnereket, akik érdekeltek a sikerben - hitelező bank, vevők, szállítók -, vagy legalábbis készek időt adni annak megvalósítására.
Mindemellett a válság idején a konkurenciaharc helyett érdemes inkább az együttműködés lehetőségeit kutatni, sok esetben a túlélés és a fejlődés érdekében akár a vetélytárssal való összefogás sem számít eretnek gondolatnak. Ennek több lehetséges szintje és módja létezik, mely a közös beszerzéstől, a közös értékesítésen, a specializáción át, akár két vagy több cég szervezeti egyesüléséhez is vezethet, aminek gazdasági előnyei igen jelentősek, a költségek nagymértékben csökkenthetőek – emelte ki Zoltán Csaba.
A kétszámjegyű betéti kamatoknak vége
Tőzsdei alapok: fektessen bármibe, gyorsan
Soros: fogalmam sincs, mitől indulna be a gazdaság
Privátbankár