Clinton - aki 1993-től 2001-ig vezette a Fehér Házat - azt mondta: mindhárman tévedtek ezen bonyolult értékpapír piaci konstrukciók természetét illetően. Kifejtette: Robert Rubin és Larry Summers is rossz tanácsokat adott neki. Azzal érveltek ugyanis, hogy ezek a piaci eszközök meglehetősen drágák, csak a befektetők egy szűk köre fogja azokat vásárolni, és nem lesz szükség extra védelemre vagy átláthatóságra.
Clinton szerint ez az érvelés először is ott hibázott, hogy "időnként a nagy vagyonú emberek is csinálnak hülyeségeket és átláthatóság nélkül teszik". A volt elnök azt mondta: abban is tévedett, hogy nem értette meg, milyen következményekkel jár, ha a származékos piac leromlik. Még akkor is, ha csak a befektetők kevesebb mint 1 százaléka vásárol ilyen papírokat, akkora összegről van szó, hogy ha azok bedőlnek, akkor hatással lehetnek az összes többi befektetésre és az ország egész lakosságára - mondta.
Származékos termékek is elhelyezhetők tbsz-en |
Bírálta ugyanakkor utódát, George Bush elnököt, amiért kormánya visszafogta a pénzügyi szektor felügyeletét. Azt mondta, Bush jelentősen meggyengítette a tőzsdei felügyeletet (SEC) és a pénzügyi piaci ellenőrző mechanizmusokat. Clinton szerint az utóbbi évek pénzügyi katasztrófája jórészt megelőzhető lett volna, ha Bush nem bocsátja el az általa kinevezett felügyelőt a SEC éléről.
A britek és a németek is vizsgálják a GS-t
Bankadó: további körökre lesz szükség
MNB: forinthitelre kéne váltani a devizát
Csökkent a Bank of America profitja
MTI