Marschall Miklós elmondta, hogy a felmérés, amely 37 országot vizsgált, azt mutatja, hogy a bírósági korrupció nagyon komoly probléma a világban, főleg a fejlődő és a posztkommunista társadalmakban. Hozzátette: sok múlik azon, hogy egy-egy országban milyen normák, biztosítékok működnek, amelyek legalább is csökkentik a korrupció lehetőségét.
A regionális igazgató szerint a bíróságok tekintetében több ilyen biztosíték is van, ilyen például a bírák kinevezése, előléptetése, amelyeknek átláthatóaknak kell lenniük, a megfelelő munkakörülmények és finanszírozottság, nagyon fontos még a bíróságok függetlensége és elszámoltathatósága, mert a bíróság nem azt jelenti, hogy bírálhatatlan - fűzte hozzá. "Ezért nagyon jó és fontos az a hír, hogy az ítéletek az interneten is elérhetőek lesznek" - mondta Marschall Miklós, aki felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországról az idei jelentésben nincs szó.
Alexa Noémi a néhány év szünet után újraindult TI Magyarország kuratóriumi tagja az MTI kérdésére reagálva elmondta, hogy a korrupciónak mindig van egy kulturális háttere, így nem lehet a társadalomba mélyen beivódott szokásokon gyorsan változtatni, de ez nem azt jelenti, hogy bele kell törődni a helyzetbe. A kuratóriumi tag felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarországról szóló jelentést ez év végére készítik el. |
Orbán: a kényszer, szigor, erőszak nem megoldás
Korrupció, népszavazás: ismerős gondok Romániában
Erősödő korrupciótól tartanak a cégek
MTI