Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Bemutatták a Transparency International globális korrupciós jelentését, amely ezúttal az igazságszolgáltatást, a bírósági korrupciót helyezte a középpontba
Bemutatták aTransparency International (TI) globális korrupciós jelentését, amely ezúttal az igazságszolgáltatást, a bírósági korrupciót helyezte a középpontba. A jelentést Marschall Miklós, a TI európai és közép-ázsiai regionális igazgatója és Alexa Noémi, a TI Magyarország kuratóriumi tagja ismertette a csütörtökön Budapesten tartott sajtótájékoztatón.
Marschall Miklós elmondta, hogy a felmérés, amely 37 országot vizsgált, azt mutatja, hogy a bírósági korrupció nagyon komoly probléma a világban, főleg a fejlődő és a posztkommunista társadalmakban. Hozzátette: sok múlik azon, hogy egy-egy országban milyen normák, biztosítékok működnek, amelyek legalább is csökkentik a korrupció lehetőségét.
A regionális igazgató szerint a bíróságok tekintetében több ilyen biztosíték is van, ilyen például a bírák kinevezése, előléptetése, amelyeknek átláthatóaknak kell lenniük, a megfelelő munkakörülmények és finanszírozottság, nagyon fontos még a bíróságok függetlensége és elszámoltathatósága, mert a bíróság nem azt jelenti, hogy bírálhatatlan - fűzte hozzá. "Ezért nagyon jó és fontos az a hír, hogy az ítéletek az interneten is elérhetőek lesznek" - mondta Marschall Miklós, aki felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarországról az idei jelentésben nincs szó.
Alexa Noémi a néhány év szünet után újraindult TI Magyarország kuratóriumi tagja az MTI kérdésére reagálva elmondta, hogy a korrupciónak mindig van egy kulturális háttere, így nem lehet a társadalomba mélyen beivódott szokásokon gyorsan változtatni, de ez nem azt jelenti, hogy bele kell törődni a helyzetbe. A kuratóriumi tag felhívta a figyelmet arra, hogy a Magyarországról szóló jelentést ez év végére készítik el.
Az előző jelentések alapján azért elmondható, hogy Magyarország a korrupciós listán középen foglal helyet, az Európai Unióhoz nemrég csatlakozott országok közül csak Szlovénia és Észtország szerepel jobban nálunk, vagyis kevésbé korruptabbak. Ebből az következik, hogy hazánk nincs annyira rossz helyzetben a korrupció tekintetében, de ez is csak viszonylagos, hiszen a hiánygazdaságból megmaradt kisstílű korrupció tényleg visszaszorulóban van, de a politika és a gazdasági szféra átláthatatlan kapcsolatából következő korrupció növekvőben - mondta az igazgató.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár