1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra indexe júliusban 93,8 százalékra emelkedett a májusi 92,8 százalékról illetve a júniusi 79,7 százalékról - közölte kedden legújabb felmérését az intézet.
Az Ecostat kis- és középvállalati konjunktúra indexe júliusban 93,8 százalékra emelkedett a májusi 92,8 százalékról illetve a júniusi 79,7 százalékról - közölte kedden legújabb felmérését az intézet.

A bizalmi index 2006 júniusban 94,8 százalékon állt, tavaly júliusban 74,3 százalékra csúszott vissza, a mélypontot 2006 szeptemberében érte el 72,7 százalékkal.

Az idén júliusban a hazai kkv szektor növekvő hányada értékelte javulónak, illetve változatlannak az ország fejlődési esélyeit. Saját vállalkozásuk üzleti kilátásait 78 százalékuk pozitívan minősítette. A második féléves előrejelzés azt mutatja, hogy az ország helyzetében rosszabbodástól tart a vállalkozások 42 százaléka, ez megegyezik az első félévi aránnyal, javulásával számol a cégek mintegy harmada.

Saját vállalkozásuk rövid távú lehetőségeit mérlegelve a romlással számoló cégek aránya 45 százalékról 32 százalékra csökkent, a gazdasági helyzetük javulásában bízó cégek aránya 11 százalékról 23 százalékra emelkedett.

Júliusban nőtt azon cégek aránya, amelyek reális esélyt látnak teljesítményük rövid távú növelésére. A júniusi 22 százalékkal szemben a második félévben fejlődést vár a kkv-k 39 százaléka, ezen belül dinamikus növekedést feltételez minden tizedik vállalat. A vállalkozások havi előrejelzéseiben tapasztalható ingadozás a belföldi értékesítési lehetőségek bizonytalanságával indokolható. A forint erős árfolyama fokozza az importversenyt a hazai piacokon, közben a szektor exportlehetőségei behatároltak.

A gazdálkodási feltételek közül a tevékenység bővítését akadályozó tényezők közül első helyen szerepel az elégtelen belföldi kereslet és a kiszámíthatatlan gazdasági környezet, amelyet a tőkehiány követ.

A felmérés megállapítása szerint a vállalkozások meghatározó többsége piacainak megtartására törekszik. Egytizedük saját előállítású készletei növelésével, 14 százalékuk csökkenéssel számol. Az alapanyagok és félkész termékek készletének bővülésével a kkv szektor szereplőinek 13 százaléka, csökkenésével 11 százaléka kalkulál. A következő hat hónapban a kis- és középvállalatok döntő többsége a jelenlegivel egyező piaci viszonyokat feltételez, a hazai értékesítési lehetőségek rosszabbodásától 22 százalékuk tart.

A külpiaci értékesítés megítélése kedvezőbb a júniusinál: bővülő exportpiaci lehetőségeket feltételez év végére a vállalatok 22 százaléka, szemben a júniusi 12 százalékkal, változatlan keresletet jelzett kétharmaduk.

A felmérés szerint a kkv-k 57 százaléka a következő fél évben nem számol likviditási helyzetének változásával. A pénzügyi nehézségektől tartó cégek aránya 20 százalék, és több hónapja először ennél szélesebb vállalkozói kör, a cégek 25 százaléka pénzügyi helyzete javulásával számol. A cégek átmeneti fizetési nehézségeiket elsősorban pénzintézeti hitel felvételével, másodsorban fejlesztései elhalasztásával szándékozik megoldani, amit a fejlesztési szándék csökkenése is jelez.

A kkv-k beruházási hajlandósága lanyhul, a rövid távú fejlesztések tendenciája fokozatosan csökkenő pályát ír le, jelentős havi ingadozásokkal - állapítja meg az Ecostat. Jelenleg a szektor beruházási hajlandósága a 2004 évi átlagos bázis-mutatóhoz viszonyítva 62 százalék, bár magasabb az előző havi 48 százalékos értéknél, de jócskán elmarad a februári, márciusi, vagy májusi mutatótól. A cégek beruházásai tevékenységét akadályozó tényezők sorában a túlnyomó többség az elégtelen keresletet, a bizonytalan jövőt és a magas hitelkamatokat említették.

Rövid távon a hazai vállalatok kapacitás-kihasználtsága enyhén javul. Míg júniusban a kkv-k 11 százaléka jelentős, 49 százaléka részben felesleges kapacitások kialakulását jelezte, júliusban ezek aránya 3 százalékra, illetve 45 százalékra csökkent. Miközben az egy évre visszatekintő fogyasztói áremelkedés júniusban 8,6 százalék volt, júliusban a kkv szektor éves inflációs előrejelzése 6,1 százalék, több mint egy százalékponttal alacsonyabb az előző havi prognózisnál, s alacsonyabb a reálisan várható ütemnél is.

Az év végére a kis- és középvállalatok 7,5 százalékos 12 havi inflációval számolnak, ami magasabb az elemzők által várt 5,1-5,5 százaléknál. A cégek azt tervezik, hogy működési költségek növekedése miatt termékeik és szolgáltatásaik idei árait 4,9 százalékkal emelik.

Vonzó hely a 11.?
Minimálbér felett: főhet a fejük
Hosszú lejáratú hitel a kkv-szektornak és az önkormányzatoknak
Egyre bizakodóbbak a vállalatok

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG