A tőkebeáramlás egyelőre támogatólag hat az árfolyamokat illetően, és várhatóan az is marad a világszerte alacsony kamatszintek miatt. A szerkesztőségünkhöz eljuttatott közlemény szerint nagy kérdés, hogy a Fed meddig hajlandó elmenni a nem szokványos monetáris eszközök tekintetében, illetve a döntéshozók mikor ismerik fel, hogy strukturális problémák akadályozzák a gazdaság kilábalását, melyek megoldásában sem a monetáris, sem a fiskális eszközök nem nyújtanak tartós segítséget.
Pallag Róbert, a Generali Alapkezelő részvényportfólió-menedzsere hozzáteszi: „A makrogazdasági pálya várható alakulásában egyre több a bizonytalanság, az előremutató gazdasági indikátorok többsége a növekedési pálya lassulására utal, az elemzők elkezdték csökkenteni 2011-re vonatkozó prognózisaikat. Az állami kedvezmények kifutásával az amerikai ingatlanpiac újabb mélységekbe került, mindez alacsony hitelezési aktivitással, gyenge munkaerőpiaci folyamatokkal és megcsappant fogyasztói bizalommal együtt elhúzódó kilábalást vetít előre.”
Az alapvetően kedvező újabb amerikai gyorsjelentési szezon ellenére - újabb mesterséges keresletélénkítő csomagok hiányában - a vállalati profitvárakozások feszítetté válhatnak. Noha a szakember szerint a jelenlegi értékeltségi szintekben lehet némi tartalék, mégis úgy gondolják, hogy az értékalapon gondolkodó befektetők szempontjából a piaci kockázat-hozam kilátások nem igazán kedvezőek. Pallag Róbert szerint nagyon nehezen, vagy egyáltalán nem beárazható kockázati tényező az, hogy a piaci szereplők könnyen elveszíthetik bizalmukat az államadósságok fenntarthatóságával kapcsolatosan. A helyzet nehézségét az jelenti, hogy lehetetlen megjósolni, vajon a rendszerben lévő feszültségek pontosan mikor kerülnek újra a befektetők gondolkodásának középpontjábavéli a szakember.
A közlemény szerint a következő években a kényszerű költségvetési megszorítások mindenképpen a gazdasági teljesítmények visszaeséséhez vezetnek, a profitnövekedés bázisát pedig a feltörekvő piacok jelenthetik, ezért itt érdemes hosszabb távú befektetési lehetőségeket keresni . A nagyobb potenciállal rendelkező, de még egzotikusnak számító, elsősorban ázsiai és afrikai országokat tömörítő ún. „frontier” piacok érdekes színfoltjai lehetnek a befektetési palettának - jósolják.
A Generali Alapkezelő prognózisaiban nem számolnak az olajár tartós és jelentős esésével, éppen emiatt az orosz és közel-keleti piacokat preferálják. Pallag Róbert hozzáteszi: „Meglátásunk szerint a befektetőknek az egyedi vállalati sztorik megtalálása vagy a piacok ingadozását kihasználó abszolút hozamú befektetések biztosíthatnak megfelelő hozamot az idei évre. A magyar részvénypiacon a következő hónapokban az Egis és az RFV részvényeiben látunk érdemi emelkedési potenciált. Nemzetközi viszonylatban pedig leginkább az energia- és technológiai szektorban találunk attraktív lehetőségeket.”
Privátbankár