.jpg)
A válságidőszakokra jellemző, hogy a lakosság azon kiadásait fogja vissza először, amelyek nem tartoznak az alapvető létszükségletek közé, és ebből a szempontból a biztosítások jelentős része kedvezőtlen helyzetbe kerül. A hitelezési feltételek szigorodása és a magas kamatok a biztosítások mindkét ágában éreztetik hatásukat. A hitelre vásárolt autók számának csökkenése a casco-kötésekre lehet negatív hatással, míg az otthonbiztosításokat a lakáshitelek szigorítása, az elhalasztott lakásvásárlások vethetik majd vissza - olvasható a K&H Biztosító elemzésében.
Az életbiztosítási piac a hitelfelvételhez kapcsolódó biztosítások terén érzékelheti majd a megtorpanást. „A romló gazdasági helyzet ugyanakkor egy pozitív hatást is elindíthat: azok a felelősen gondolkozó ügyfelek, akik a korábban felvett hitelek visszafizetésének lehetőségét ma már nem látják olyan biztosan, utólag fedezik majd tartozásaikat a megfelelő biztosításokkal. Ez persze nem pótolhatja a megtakarítási életbiztosítások terén kieső bevételeket” – mondja Kuruc Péter, a K&H Biztosító életbiztosítási üzletágának vezetője. „Az életbiztosítási piac a válságtól függetlenül sem tudta volna tartani az utóbbi évek kétszámjegyű növekedését, és törvényszerű volt bizonyos mértékű visszaesés. A kedvezőtlen hatások ezt a tendenciát teszik erőteljesebbé” – tette hozzá.
„A 2008. évi kötelező felelősségbiztosítási kampányban folytatódott az évek óta tapasztalt, már-már erőket meghaladó díjverseny, és hasonló versengés jelei mutatkoznak a casco biztosítások terén is. 2007-ben a biztosított járműállomány növekedése ellenére csökkent a biztosítók cascóból származó díjbevétele, és 2008-ban sem változott a helyzet. 2009-ben várhatóan a biztosításkötések száma is csökkeni fog ezen a területen, az árverseny minden bizonnyal megmarad, a költségeket pedig nehéz lesz féken tartani. Minden piaci szereplőnek számolnia kell tehát az eredmények drasztikus romlásával” – vélekedik Kaszab Attila, a K&H Biztosító nem-életbiztosítási üzletágának vezetője.
„A válságra költségcsökkentéssel válaszoló vállalkozások várhatóan 2009-ben sem fognak javítani alacsony szintű biztosítottságukon, sőt, a nehéz helyzetbe kerülő cégek felmondásai miatt ennek a szegmensnek a díjbevétele is csökkenhet.” – tette hozzá.
A K&H Biztosító vezetőinek véleménye egybehangzó a tekintetben, hogy a visszarendeződés legkorábban is 2009 második felétől indulhat meg. Erőteljesebben az életbiztosítási piacon, ahol a tőzsdei mélyponton hosszú távra befektetők adhatnak új lendületet az ágazatnak.
„Az idei évet várhatóan végigkísérő magas betéti kamatokkal nehéz versenyezni, de a tőkepiacok megerősödésére építő tőkevédett eszközalapok továbbra is népszerűek lesznek. Akik ebben a hektikus időszakban eszközölnek hosszabb időhorizontú befektetéseket, azokat a tőkepiacok a visszarendeződést követően kiemelkedő hozammal jutalmazhatják” – mondja Kuruc Péter.
A nem-életbiztosítások területére csak nagyon lassan, a gazdasági problémák enyhülésével kezd majd visszatérni a dinamika. Az elkövetkező két év leginkább a piac stagnálásáról, az emiatt folytatódó piaci versenyről és a költségtakarékosságról fog szólni - olvasható a biztosító elemzésében.
Az utolsó percben is köthet síbiztosítást
Külön biztosítást igényelhet az otthoni munka
Válságban a biztosítókhoz menekülünk
Több helyen jó a magyar kötelező
Privátbankár