Magánnyugdíj-biztosítókká alakulnak 2013-tól a magánnyugdíj-pénztárak. A törvény-tervezetet a kormány október 30-án nyújtja be a parlamentnek.
A változtatást az indokolja, hogy a járadékszolgáltatást kiszámítható és előre tervezhető módon, megfelelő stabilitással biztosítsa, ugyanakkor az intézményrendszert biztosabbá és ellenőrizhetőbbé tegye - indokolta a törvény-tervezetet a pénzügyminiszter.
Az intézményrendszer átalakítását az elmúlt 10 év tapasztalatai alapján az teszi szükségessé, hogy a szövetkezeti-önkormányzati formában működő pénztárrendszerben a tagok, a befizetők a tulajdonosok. S ennek következménye, hogy ha a pénztár rosszul dolgozik, a menedzsment rossz döntéseket hoz, akkor ennek következményeit a tulajdonos-tagok szenvedik el, noha a működésbe lényegi beleszólásuk nincs, miközben a közgyűléseken igen alacsony a tagi részvétel - magyarázta Oszkó Péter.
A beolvadással, illetve a meglévő pénztárakból való átlépéssel létrejövő, társasági formában működő magánnyugdíj-biztosítók megőrzik a tagok számára biztosított garanciákat, pénzügyi feltételeket, a felhalmozott megtakarítások érintetlenek maradnak - hangsúlyozta a pénzügyminiszter. A jelenlegi pénztárak 2013-tól teljes egészében már az új formában működnek, s kockázatokat, az esetleges anyagi terheket ezt követően már nem a tagok, hanem, a tőkeerős tulajdonosok viselik.
A magánnyugdíj-biztosítóknak minimum 100 millió forint tőkefedezettel kell rendelkezniük, így feltehetően
a kisebb taglétszámú magánnyugdíj-biztosítók is a piacon maradnak - felelte az MTI kérdésére Oszkó Péter. Az önkéntes magánnyugdíj-pénztárak továbbra is megmaradnak a jelenlegi formájukban.
A törvénytervezet szerint a járadék nem örökölhető, de két életre is igényelhető, azaz hozzátartozó is bevonható a folyamatba. A törvény-tervezetet a kormány október 30-án nyújtja be a parlamentnek.
A pénzügyminiszter ismertette az új intézmények járadékszolgáltatási tevékenységét is. Eszerint a biztosított választhat, hogy inflációhoz kötött (infláció indexált) vagy garantált összegű járadékszolgáltatás mellett dönt. Az előbbi esetben a nyugdíj az infláció arányában emelkedik, az utóbbi esetben a tőke hozamától függ, ami lehet infláció alatti, vagy inflációt meghaladó.
Földarabolják az ING-t
Továbbra is megéri az egészségpénztár
Nem fér össze az államadósság a nyugdíjakkal
Tízezrek lépnek vissza az állami tb-be?
Nyugdíjpénztárak: minek a minimális részvényhányad?
200 millióba kerülnek az adóváltozások az APEH-nek
MTI