Hosszabb távon van jelentősége a csökkenő adóelvonásnak, a 2011-es év nem azon fog múlni, hogy hány százalékos lesz az adókulcs - nyilatkozta a Duna Televízió Közbeszéd című műsorában Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár. A szakember szerint ha nem történik váratlan esemény a pénzpiacokon, jövőre sem kell Magyarországnak az IMF biztonsági hitelkerete, 2012-2013-ra viszont megfontolandó egy ilyen lehetőség. Az önkormányzatok viszont felkészülhetnek bizonyos pénzek zárolására, visszavételére a Bod Péter Ákos szerint.
A piac első reakciói nagyon jók voltak a hazai önkormányzati választás eredményei után. A pénzpiacok ugyan nem politizálnak a szó szoros értelmében, de a kormánytöbbség politikai erősödése azt jelzi számukra: a kormánynak megvan a hatásköre ahhoz, hogy úgy politizáljon, ahogy jónak látja - nyilatkozta a Közbeszédnek Bod Péter Ákos. Hozzátette: a forint erősödése is ennek a piaci reakciónak tudható be.
A közgazdász vándorgyűlés hétvégi találkozóján is elhangzott: az ország külső megítélése nem olyan rossz. Azáltal, hogy a kormány elkötelezte magát az elég feszes költségvetés mellett, nem állhat elő a görög típusú ügy, hogy nő a deficit, és egy idő múlva már hegyként tornyosul elénk - érvelt a közgazdász.
Önkormányzatok - készülhetnek egyes pénzek zárolására
Súlyos ügy - így reagált az önkormányzatok eladósodottságát és a lehetséges kormányzati segítség módját firtató kérdésre a közgazdász. Mivel majdnem mindegyik önkormányzat kormánypárti, ez egy masszív problémát jelent - az ugyanis nem fér bele a költségvetésbe, hogy az eladósodott önkormányzatokat a központi költségvetésből konszolidálják.
Ezért marad egyik lehetőségként a feladatátalakítás. Szűkíthetik az önkormányzatok feladatait, de ezzel együtt kevesebb pénz is juthat majd a helyi testületekhez.
Az államháztartáson belül történt egy jó százötven milliárdos zárolás. Ezek a lépések pedig arra utalnak a kormány részéről, hogy hasonló típusú zárolásokra, pénzvisszavételre fel kell készülni az önkormányzati vezetőknek is.
Nem sok múlik azon, hogy jövőre lesz-e meg az egykulcsos jövedelemadó
Személyesen szkeptikus vagyok, de a számokba nem látok bele - így reagált a jövő évtől egy lépésben bevezetendő, egykulcsos, tizenhat százalékos személyi jövedelemadó tervével kapcsolatban Bod Péter Ákos. A Közbeszéd arról kérdezte a szakembert, hogy a kormány által kilátásba helyezett vagy már bevezetett intézkedések - például a bankadó - elégséges pénzügyi alapot adnak-e egy ilyen döntés meghozatalához.
Figyelemre méltónak tartja ugyanakkor Orbán Viktor miniszterelnök fogalmazását a témával kapcsolatban: "azt javaslom", "arra törekszem", "mindenképpen az a célunk". Ezek nyitva hagyják annak lehetőségét, hogy nem egy lépésben történik meg a csökkentés - vélte a szakember, hozzátéve: a lépést előbb-utóbb meg kell tenni, ugyanis nem maradhat ebben a nemzetközi környezetben ilyen magas a magyar adóterhelés.
Az adócsökkentés többek között a gazdaság kitisztítását, az adóelkerülés elleni szigorúbb hatósági fellépést könnyíti meg - fogalmazott a szakember. Tehát a csökkentésnek hosszabb távon mutatkozik majd meg a jelentősége.
"2011 nem azon múlik, hány százalékos lesz az adókulcs, Személy szerint örülnék neki, ha kisebb lenne, de közgazdászként nem tartanám tragédiának, hogyha esetleg egy világos ütemterv első szakasza következne csak be 2011-ben"- szögezte le Bod Péter Ákos.
Két év múlva jól jöhetne az IMF-megállapodás
Idén nincs szükség újabb megállapodásra a Nemzetközi Valutaalappal, mert a valutatartalékok fel vannak töltve - reagált a Közbeszéd felvetésére az egyetemi tanár. Jövőre sem nagyon lesz erre szükség, bár ha nagyon leáll a pénzpiac, akkor lehetnek váratlan fordulatok. 2012-2013 környékén nagy törlesztési kötelezettsége lesz az országnak - ott már nem ártana egy újabb megállapodás az IMF-fel - hangzott az érvelés.
A viszony a hitelező nemzetközi szervezet és egy nemzet között egyébként nem olyan, hogy "haragszom rád, többet ide nem jövök" - utalt az IMF és a magyar kormány korábbi nézeteltéréseire Bod Péter Ákos, aki szerint nem kell dramatizálni a helyzetet. Ha szükség van rájuk, a magyar kormány megkeresi az illetékeseket - itt vannak az országban ugyanis - és folytatódnak a tárgyalások - nyilatkozta a szakember a Duna Televízióban.
Privátbankár