(1).jpg)
"Ha a felelős Magyar Országgyűlés engem, vagy mást felkér arra, hogy egy válságkormányt vezessek, a magam részéről állok elébe" - fogalmazott a gazdasági szakember a Fiatal Közgazdászok Országos Találkozóján, aki arról is beszámolt, hogy a közgazdasági tanácskozást követően részt vesz az MSZP kongresszusán, s ezt természetesen - mint mondta - "nem titkos megfigyelőként" teszi.
Hangsúlyozta: nem zárkózik el a személyes feladat elől, hiszen az "írástudók kötelessége", hogy használják, ha van a tarsolyukban valami, amivel hozzá tudnak járulni az ország felemelkedéséhez. Ugyanakkor világossá tette: nem az az érdekes, amit személyesen gondol, hanem az, hogy az Országgyűlésben helyet foglaló 4 vagy 5 párt miben tud megegyezni.
Csapdában a gazdaság
A magyar gazdaság tragikus csapdában van, mert a hanyatlás fékezésére, a gazdaság élénkítésére nem állnak a rendelkezésére azok a fiskális és monetáris eszközök, amelyeket Csehország és Lengyelország alkalmazhat - jelentette ki Bokros Lajos Gyöngyösön. Vagyis a GDP-hez viszonyított 70 százalékos államadósság, az államháztartási hiánycél teljesítésének kényszere és a valutaválságtól való félelem miatt nem élhet a jegybank a kamatok csökkentésével, illetve a pénzintézeteknek nyújtott hitelek eszközével - közölte a volt pénzügyminiszter a Fiatal Közgazdászok Országos Találkozóján.
Vagyis egyetlen eszközzel, a kiadások visszafogásával rendelkezik csak ahhoz, hogy a hiánycél teljesíthető legyen, ez pedig a belföldi kereslet, így az adóbevételek további csökkenését eredményezi. Ezért van csapdában a magyar gazdaság - tette hozzá a közgazdász.
Bokros Lajos elmondta: Magyarország ma azért van lényegesen rosszabb helyzetben, mint Csehország vagy Lengyelország, mert abban az időben, amikor a konjunktúra kedvezett az exportnak, elpazarolta a lehetőségeit. Ennek a következménye, hogy a valutaválság, az állam- és bankcsőd elkerülése érdekében nem engedhetjük meg magunknak azt a fajta fiskális és a monetáris expanziót, amit nem csupán a visegrádi országok gyakorolnak, hanem például Németország vagy Japán is.
Ebben a helyzetben nincs más út, mint a reformok útja. Vagyis a magyar gazdaságpolitikának az a felelőssége, hogy a 2010 második felére prognosztizált világgazdasági konjunktúra beindulásának idejére a magyar gazdaság versenyképességét a reformok elindításával legalább részlegesen helyreállítsa - mondta Bokros Lajos.
Gyurcsány felajánlotta lemondását
Az SZDSZ-nek több jelöltje is van Gyurcsány helyére
MSZP: több jelölt fúj visszavonulót
Mindent elárulnak a Gyurcsányra adott szavazatok
Gyurcsány: mindent az emberekért teszünk
Az MSZP sikeréhez személycserék is kellenek
Gyurcsány Frankfurtban mesélt rólunk
Az MDF beállna a Fidesz mögé
MTI