Brit államkötvények csúfos kudarc után
Hosszú évek óta először nem sikerült értékesíteni egy brit államkötvény-aukción a felajánlott teljes kötvénymennyiséget a befektetői érdeklődés hiánya miatt, ami máris aggodalmakat keltett elemzői körökben a várhatóan hatalmas brit szuverén adósságpiaci finanszírozási igény fedezhetőségével kapcsolatban.
A brit adósságkezelő hivatal közlése szerint a szerdán meghirdetett, 1,75 milliárd font névértékű, 40 éves futamú gilt - brit államkötvény - aukcióján csak 1,63 milliárd font értékű ajánlatot nyújtottak be, így az eladási és vételi ajánlati arány nem sokkal 0,9 felett volt. Brit államkötvény-aukción legutóbb hét éve történt meg, hogy ez a ráta 1,0 alatt maradt.
Október óta tizedére vágták a brit alapkamtot
A negyven éves kötvény a piacra vitt leghosszabb futamú brit államadósság. Elemzők szerint a kudarc annak jele lehet, hogy a befektetők elbizonytalanodtak a brit közfinanszírozási szféra állapota miatt, és főleg azért, mert a legutóbbi inflációs adatok meglepően rosszak voltak.
A brit statisztikai hivatal hét eleji bejelentése szerint a piac által előzetesen valószínűsített lassulás helyett gyorsult az éves összevetésű brit fogyasztóiár-infláció a múlt hónapban. Ez komoly megütközést keltett a piaci szereplők és az elemzők körében, akik a súlyosan recessziós környezetben erősen lassuló árnövekedést, az ingatlanszektort is tartalmazó, szélesebb merítésű kiskereskedelmi árindexben pedig már deflációs adatot vártak.
Az Ernst & Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű gazdasági előrejelző részlegének Londonban kiadott új prognózisa szerint a brit kormány nettó hitelfelvételi igénye az áprilissal kezdődő új pénzügyi évben eléri a 180 milliárd fontot, ami az arra az évre becsült brit GDP-érték arányában 12,6 százalékos költségvetési hiánynak felelne meg.
Az ITEM Club szakértői szerint még a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által minap közzétett, 11 százalék körüli brit államháztartási deficittel számoló jövő évi jóslat is "túlzottan derűlátó".
Erről eddig nem volt szó: jövőre is recesszió!
Átlépte a rémálomhatárt a brit munkanélküliség
Chelsea-t sem kímélte az ingatlanpiaci bukta
Külügy: ne menjen Angliába dolgozni!
MTI