A találkozóról kiadott közlemény szerint abban is egyetértésre jutottak, hogy a jövő évtől az unió megkezdi a tagországok költségvetési tervezeteinek előzetes véleményezését, valamint kiválasztott jelzőszámok alapján a versenyképességi szint figyelemmel kísérését. A túlzott mértékű hiány esetén bizonyos támogatásokat is meg lehet majd vonni a tagállamoktól.
"A pénzügyi és nem pénzügyi jellegű szankciók körét ki kell szélesíteni, abba be kell vonni a közösségi költségvetést is" - fogalmazott Van Rompuy. Mint hozzátette, a szankcióknak lépcsőzetesnek kell lenniük, és a megbeszélésen arról folytattak eszmecserét, miként biztosítsák a szükségessé váló szankcionáló intézkedések automatizmusát.
Herman Van Rompuy és a tagállami pénzügyminiszterek tanácskozásához a vitaalapot az Európai Bizottságnak, az EU legfőbb végrehajtó testületének a javaslatai képezték. E javaslatok közt szerepel, hogy függesszék fel a mezőgazdasági, halászati, illetve regionális fejlesztési támogatásokat azon országok esetében, amelyek megsértik az unió stabilitási és növekedési paktumának előírását, miszerint a költségvetési hiány nem lehet több az évi nemzeti össztermék (GDP) három százalékánál. Jelenleg az uniós tagállamok nagy részében a deficit jelentősen meghaladja ezt a határértéket.
Pozsony hamarosan dönt
Az euróövezet több országának pénzügyminisztere azt a reményét hangoztatta hétfőn, hogy hamarosan Szlovákia is hozzájárulását adja az esetleg bajba kerülő országok megsegítését célzó, több százmilliárd eurót készenlétbe helyező mechanizmushoz, amely így már júliusban működőképessé válik.
Az úgynevezett Európai Pénzügyi Stabilitási Eszköz (EFSF) - amelyet a görög adósságválság nyomán keletkezett aggodalom jegyében, a válság továbbterjedésének megakadályozására határoztak el - 440 milliárd eurós kölcsönalap lesz, az euróval fizető 16 ország adja össze a készenlétbe helyezendő pénzt. A Robert Fico vezette előző szlovák kormány elvben beleegyezését adta a programban való szlovák részvételhez, ám az eddigi ellenzéki pártok ellenkezésüket hangoztatták. E pártok a júniusi választások nyomán kormányra kerültek, és most hatalmas nyomás nehezedik rájuk, hogy ne akadályozzák az EFSF életre hívását.
Az eurózóna pénzügyminisztereinek hétfő esti brüsszeli tanácskozására érkező politikusok közül többen úgy nyilatkoztak, hogy a probléma remélhetőleg még ebben a hónapban megoldódik. Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az euróklub elnöke a megbeszélés előtt úgy nyilatkozott, hogy Pozsony még "e hónap közepe előtt" csatlakozik a megállapodáshoz.
"Felszólítottuk a szlovák pénzügyminisztert, hogy a még hiányzó utolsó aláírást is tegye meg" - mondta Juncker a tanácskozás után. Ivan Miklos szlovák pénzügyminiszter azonban azt mondta: "nem azért vagyok itt, hogy aláírjak, hanem hogy tárgyaljak, de hamarosan dönteni fogunk".
MTI