1p
Egy felmérés szerint több mint 1830 milliárd forint lehet az önkormányzati szektor adóssága 2011 végére, a tavalyinál közel 400 milliárddal több
1830 milliárd forint lehet az önkormányzati szektor adóssága 2011 végére, a tavalyinál közel 400 milliárddal több. A teljes állomány öt év alatt majdnem megháromszorozódott - a PricewaterhouseCoopers (PwC) legfrissebb kimutatása szerint.

A PwC kutatása - ami a 2005-2010 közötti időszakot vizsgálta - azt mutatja, hogy a helyhatóságok 2009. évi adósságállománya a szektor összes bevételének 39,7 százaléka, amely mutató 2005-ben még 22 százalék volt. Az eladósodottság nagymértékű növekedését elsősorban a központi költségvetés takarékoskodó intézkedései nyomán érkező kevesebb bevételek, a megnövekedett feladatkörök és a fejlesztésekhez szükséges EU-pályázati önerők biztosítása okozták.

A PwC igazgatója, Bunna Gyula elmondta: a "GFS rendszerű bevételek és kiadások állandósuló deficitjét a pénzügyi bevételek (hitel és értékpapír) egészítették ki, aminek következtében az önkormányzatok összesített adósságállománya 2010 végére elérte az 1461,6 milliárd forintot, amin belül a hitelállomány 638,8 milliárd volt és ami a 2005-ös szinthez képest 225,6 milliárdos növekedést mutat. "Ezzel párhuzamosan az önkormányzati kötvények állománya 2005 óta 4,4 milliárdról 610,6 milliárd forintra ugrott 2010 végére" - tette hozzá Bunna Gyula.

Ezeknek a kötvénykibocsátásoknak néhány jellemzője aggodalomra adhat okot a PwC kutatása szerint. Nem történt ugyanis a kötvények futamidejével megegyező likviditási tervezés és kockázat felmérés, valamint a kötvények túlnyomó többsége a tőketörlesztésre, és néhány esetben kamatfizetésre is, néhány éves törlesztési moratóriumot kapott, így a kötvény törlesztésének kötelezettségei huzamosabb ideig nem jelennek meg, azonban a törlezstés megkezdése után fokozott kötelezettséget rónak az önkormányzatokra. Ide tartozik még, hogy a kötvények 90 százaléka devizában került kibocsátásra és a kamatozása is az adott devizához kötött, amivel a bevételeiket forintban kapó önkormányzatok devizában kiegyenlítendő kötelezettségeket vállalnak fel.

A 2005-2009 közötti időszakban egyébként a kiadások és bevételek növekedési üteme közötti egy százalékpontnyi különbség 360 milliárd forintnyi külső finanszírozási igényt generált. 2010-re 50 milliárdos adósságállomány növekménnyel számolt a költségvetés, ehelyett 175,1 lett a növekedés.

A PwC kutatása 2011-re azt prognosztizálja, hogy a tervezett 370 milliárdos hitel és értékpapír-műveletek bevételének jelentős kockázata, hogy a jelenlegi pénz- és tőkepiaci körülmények nem biztos, hogy lehetővé teszik ilyen mértékű külső finanszírozás bevonását a mostani csatornákon.

Lehetséges megoldások

Bunna Gyula szerint a megoldás az lehet, ha megpróbálnak kialakítani valamiféle szorosabb együttműködést az állam és az önkormányzatok egymás között annak érdekében, hogy a települések ne csak egy, hanem legalább 3-5 évre tudjanak előre tervezni. Ezen kívül a feladatok megosztása az elsődleges és fontos lenne a kötelező fogalmak definiálást is megtenni. Az önkormányzatok teljesítményét és a szolgáltatások minőségét pedig rendszeresen kellene mérni - mondta.

A fennálló adósságállomány kezelésére az igazgató két lehetséges utat lát. Az első, hogy a kormány nem törekszik az önkormányzatok pénzügyeibe való beavatkozásra és náluk hagyja az állomány kezelésének lehetőségét, ami azzal a kockázattal jár, hogy az állomány kockázati szintje megnő, amely kihathat a teljes szektor megítélésére és a hitelintézetek portfólióira is.

A másik, hogy a két szereplő közösen próbálja rendezni a helyzetet és külső partner bevonásával olyan programot indítanak, ami a meglévő kötvényállományt átveszi és egységesen kezeli. Ennek előnye az átütemezés lehetősége, az önkormányzati portfólió és szigorú likviditás menedzsment és a növekvő transzparencia.

Hasonló programok több országban is végbementek vagy még futnak - tette hozzá Bunna Gyula, Csehország, Bulgária és Kanada példáját említve.

Privátbankár - Acsai N. Ferenc

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG