A molnárok a korábbi 52-55 forintról eddig 65-70 forintra emelték a liszt kilóját, és ezt a 20-30 százalékos áremelést heteken belül újabb, hasonló mértékű drágulás követheti. Ez azt jelenti, hogy a liszt ára 52-55 forintról szeptemberre 80-85 forintra emelkedhet - írta csütörtökön a Hajdú-bihari Napló.
A lap értesülését megerősítette Lakatos Zoltán, a Magyar Gabonaszövetség elnöke, aki elmondta: az első körben a sütőiparnak kiküldött 20-30 százalékos lisztáremelést még a 35 ezer forintos tonnánkénti búzaárhoz kalkulálták, mivel azonban a kenyérnekvaló napról napra drágul, heteken belül újabb lisztáremelés jöhet.
Szakács Tamás, a Hajdúsági Sütödék Zrt. vezérigazgatója szerint ilyen mértékű alapanyagár-drágulást a sütőipar csak egy durva áremeléssel lesz képes kezelni. A szakember fontolgatja, hogy a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordul "a termelők és a gabonaipar piaci magatartása, valamint az ugyancsak gyanúsnak vélt árutőzsdei folyamatok miatt" - olvasható a Hajdú-bihari Naplóban.
Közben rövid időn belül másodszor módosította lefelé az Európai Unió idén várható búzaterméséről szóló becslését a StrategieGrains. A francia elemző szerint az idén 128,2 millió tonna lágybúza betakarítása várható, ez 1,3 millió tonnával kevesebb, mint az előző becslése, és egy százalékkal marad el a tavalyitól. Előző, júliusi előrejelzésében 3,6 millió tonnával csökkentette a szervezet az EU búzatermésére vonatkozó becslését.
A StrategieGrains a nagy esőzések miatt 1,4 millió tonnával leszállította a Magyarországon, Bulgáriában és Romániában várható termést, és a nagy meleg miatt további 400 ezer tonnával csökkentette Finnországban, Lengyelországban és Svédországban. Felfelé módosított viszont Franciaországban és Spanyolországban, valamint Dániában és a Balti államokban a hozamok növekedésére hivatkozva. Az Európai Unióban augusztus elejéig az idei búzatermés 60 százalékát takarították be.
MTI