1p
A globális pénzügyi válsággal foglalkozó első világértekezlet előtt George Bush amerikai elnök csütörtökön arra szólította fel a világ vezetőit: csak szerény pénzügyi reformokban gondolkodjanak, a krízis ugyanis szerinte nem a szabadpiac kudarcáról szól.

A reformok nem fognak segíteni, ha túl messzire nyúlnak, és a szabadpiaci elvek feladásával, a kereskedelem korlátozásával járnak - üzente az elnök egy New York-i konferencián mondott beszédében. "A kormányzati beavatkozás nem gyógyír mindenre" - mondta a fejlett és fejlődő világot képviselő G20 csoport tanácskozása előtt.

Bush lesz a házigazdája a hét végi washingtoni csúcstalálkozónak, amelynek részvevői a tervek szerint megvitatják a globális pénzügyi krízis kiváltó okait, a kezelés érdekében tett eddigi lépéseket, továbbá azt, hogy miként lehet megreformálni a pénzügyi rendszert, és megelőzni a mostanihoz hasonló válságok ismétlődését.

Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon!
A szabadpiaci kapitalizmust védelmező Bush ellenzi a túlszabályozást, de a lehetséges megállapodások között említette a részvények, kötvények és pénzeszközök könyvelési szabályozásának erősítését annak érdekében, hogy a befektetők jobban átláthassák befektetéseik valódi értékét. Megegyezés születhet arról, hogy a kötvények biztosítására kitalált származékos termékeket, a CDS-eket egy központi elszámoló rendszerben szerepeltessék. Új szabályokat lehetne elfogadni a részvényekkel és más értékpapírokkal történő kereskedés során a visszaélések megelőzésére. A jelenleginél az országok szélesebb körének lenne szavazati joga a Nemzetközi Valutaalapban és a Világbankban - sorolta Bush.

Figyelmeztetett, hogy nem kell a szabadpiacot újra feltalálni. Nem említette viszont beszédében egy újabb amerikai gazdasági ösztönzőcsomag lehetőségét, vagy az autóipar megsegítését, amelyet a demokraták egyre határozottabban követelnek.

Bush elhárította azokat a külföldi bírálatokat, hogy az Egyesült Államok nem elégséges szintű szabályozása vezetett a világszintű hitelválsághoz. Érvelése szerint sok európai országban sokkal kiterjedtebb a szabályozás, mégis az amerikaival szinte azonos krízissel néznek szembe. "A történelem azt mutatja, hogy nem a túl kicsi kormány jelent nagyobb veszélyt a gazdasági jólétre, hanem a túl nagy (...). Szörnyű hiba lenne, ha engednék, hogy néhány hónapnyi válság aláaknázza 60 év sikerét" - mondta az elnök.
 
Barack Obama stábja megerősítette, hogy a megválasztott elnök nem vesz részt a G20-találkozón és nem is utazik Washingtonba, hogy külföldi vezetőkkel találkozzon. Obama - aki a 30-as évekbeli nagy depresszió óta a legsúlyosabb gazdasági helyzetet örökli elődjétől - korábban hangsúlyozta, hogy az országnak egyszerre csak egy elnöke van, s az január 20-ig George Bush.

A Bush-adminisztráció egy névtelenséget kérő vezető beosztású tisztviselője már korábban leszögezte: a globális pénzügyi válságértekezlet "nem arról szól, hogy elvetnénk a piaci elveket vagy létrehoznánk egy globális piacszabályozást". Azt is közölte, hogy a befektetési alapok szabályozásának ügye valószínűleg nem fog szerepelni a csúcs fő kérdései között, jóllehet Franciaország és más európai államok ezek szigorúbb felügyeletét szorgalmazzák.

Busht már a vádlottak padján látnák 
Mit hoz Obama a részvénypiacoknak?
Obama a föld alól is előkeríti bin Ladent 
Bush berágott a szivárogtatás miatt 

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG