Bush: csak szerényen a reformokkal
A reformok nem fognak segíteni, ha túl messzire nyúlnak, és a szabadpiaci elvek feladásával, a kereskedelem korlátozásával járnak - üzente az elnök egy New York-i konferencián mondott beszédében. "A kormányzati beavatkozás nem gyógyír mindenre" - mondta a fejlett és fejlődő világot képviselő G20 csoport tanácskozása előtt.
Bush lesz a házigazdája a hét végi washingtoni csúcstalálkozónak, amelynek részvevői a tervek szerint megvitatják a globális pénzügyi krízis kiváltó okait, a kezelés érdekében tett eddigi lépéseket, továbbá azt, hogy miként lehet megreformálni a pénzügyi rendszert, és megelőzni a mostanihoz hasonló válságok ismétlődését.
Ha lenne mód másra is felhasználni a pénzt, Ön mire költené a banki tőkeemelésre szánt 300 milliárdos vésztartalékot? Szavazzon! |
Figyelmeztetett, hogy nem kell a szabadpiacot újra feltalálni. Nem említette viszont beszédében egy újabb amerikai gazdasági ösztönzőcsomag lehetőségét, vagy az autóipar megsegítését, amelyet a demokraták egyre határozottabban követelnek.
Bush elhárította azokat a külföldi bírálatokat, hogy az Egyesült Államok nem elégséges szintű szabályozása vezetett a világszintű hitelválsághoz. Érvelése szerint sok európai országban sokkal kiterjedtebb a szabályozás, mégis az amerikaival szinte azonos krízissel néznek szembe. "A történelem azt mutatja, hogy nem a túl kicsi kormány jelent nagyobb veszélyt a gazdasági jólétre, hanem a túl nagy (...). Szörnyű hiba lenne, ha engednék, hogy néhány hónapnyi válság aláaknázza 60 év sikerét" - mondta az elnök.
Barack Obama stábja megerősítette, hogy a megválasztott elnök nem vesz részt a G20-találkozón és nem is utazik Washingtonba, hogy külföldi vezetőkkel találkozzon. Obama - aki a 30-as évekbeli nagy depresszió óta a legsúlyosabb gazdasági helyzetet örökli elődjétől - korábban hangsúlyozta, hogy az országnak egyszerre csak egy elnöke van, s az január 20-ig George Bush.
A Bush-adminisztráció egy névtelenséget kérő vezető beosztású tisztviselője már korábban leszögezte: a globális pénzügyi válságértekezlet "nem arról szól, hogy elvetnénk a piaci elveket vagy létrehoznánk egy globális piacszabályozást". Azt is közölte, hogy a befektetési alapok szabályozásának ügye valószínűleg nem fog szerepelni a csúcs fő kérdései között, jóllehet Franciaország és más európai államok ezek szigorúbb felügyeletét szorgalmazzák.
Busht már a vádlottak padján látnák
Mit hoz Obama a részvénypiacoknak?
Obama a föld alól is előkeríti bin Ladent
Bush berágott a szivárogtatás miatt
MTI