
A két államférfi teljesen eltérő belpolitikai helyzetben van. Brown június 27-én vette át a miniszterelnöki posztot Tony Blairtől, és a nagy-britanniai merényletkísérletek, valamint az árvíz nyomán hozott intézkedései egyértelműen népszerűségének erősödését idézték elő. Az a fogós feladat vár rá, hogy segítenie kell Bush-nak a világválságok megoldásában, miközben nem szabad túlságosan közel kerülnie a Nagy-Britanniában sokat átkozott elnökhöz. Bush szereti személyesen felmérni a többi világpolitikai vezetőt, később pedig tűz alatt teszteli bátorságukat. Utóbbira viszont nem marad sok ideje, mert hivatalából 2009 januárjában távozik, népszerűsége pedig jócskán megcsappant az iraki háború miatt.
"Az elnök azt akarja kipuhatolni, hogy az új kormányfő megbízható szövetséges-e. Újra meg akar bizonyosodni. Ez nem a házasság, hanem az udvarlás időszaka" - mondta Simon Serfaty, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának egyik európai elemzője. Tekintettel arra, hogy az iraki háborút ellenzők aránya továbbra is magas mind a két országban, elemzők várhatóan árgus szemmel figyelik majd a legkisebb gesztusokat is, hogy kiolvassák belőlük, vajon támadtak-e akár hajszálvékony repedések a "privilegizált viszonyban".
A brit sajtó azt találgatja, hogy Brown személyiségének - amelyet gyakran jellemeznek morcos értelmiségiként - milyen hatása lesz a transzatlanti kapcsolatokra, az új kormányfő vajon távolságtartóbb lesz-e az amerikai politikától. Washingtonba érkezése előtt Brown csak óvatosan dicsérte az Egyesült Államokat: "Amerika 2001. szeptember 11-e nyomán megmutatta, hogy népe rugalmas és bátor, mert bár épületeket le lehet rombolni, az értékek elpusztíthatatlanok. És el kell ismernünk, hogy a világ tartozik az Egyesült Államoknak azért, hogy a nemzetközi terrorizmus elleni harc élére állt" - mondta.
Brown Camp Davidből New Yorkba utazik majd tovább három napos egyesült államokbeli útján. Ott találkozik Ban Ki Mun ENSZ-főtitkárral, és beszédet mond a világszervezetben.
A Fehér Ház sem veszi komolyan a béketárgyalásokat
Vízummentesség: még mindig feltételes módban
Ausztrália beismerte: Irak megszállása az olajról is szólt
Személycserékkel kezdett az új brit kormányfő
MTI