.jpg)
Bush a felújított izraeli-palesztin békefolyamat akadályának nevezte a zsidó telepek bővítését, és szorgalmazta, hogy Izrael ígéretéhez híven számolja fel a palesztin területeken létesített zsidó vadtelepeket. Az amerikai elnök, aki megbízatása során első ízben látogat el Izraelbe és Ciszjordániába, derűlátóan nyilatkozott arról, hogy még idén tető alá hozható lesz az izraeli-palesztin békemegállapodás. Ennek megkísérlésére Ehud Olmert izraeli kormányfő és Mahmúd Abbász palesztin elnök a tavaly novemberben az egyesült államokbeli Annapolisban megrendezett Közel-Kelet-értekezleten ígéretet tett. Bush az interjúban megjegyezte: körútja során mindkét félre nyomást akar gyakorolni a megegyezés érdekében.
Az amerikai elnök közel-keleti körútjára némi árnyékot vet, hogy kicsi a mozgástere a népszerűtlen, s immár ötödik évébe lépett iraki háború miatt, Abbász és Olmert belpolitikai helyzete pedig gyenge.
Bush az interjúban az Egyesült Államok szövetségesének nevezte Pervez Musarraf pakisztáni elnököt a terrorizmus elleni harcban. A dél-ázsiai országban Benazir Bhutto ellenzéki vezető meggyilkolása miatt februárra halasztották az eredetileg január 8-ra kitűzött parlamenti választásokat. Bush ennek kapcsán megjegyezte: bárki is nyeri meg a választásokat, Musarrafnak együtt kell működnie vele, az Egyesült Államok pedig Pakisztán "szoros szövetségese" lesz. Az amerikai elnök kitért arra is, hogy mindig támogatta Musarrafot, mert a pakisztáni elnök határozottnak bizonyult a terrorizmus elleni harcban, ígéretéhez híven megvált a hadsereg főparancsnoki tisztségétől és választásokat írtak ki.
A kenyai zavargások kapcsán Bush az erőszakos cselekmények beszüntetésére szólította fel az afrikai ország lakóit, a kenyai elnököt és az ellenzék vezetőjét pedig arra biztatta, hogy közösen tegyenek erőfeszítéseket a vérontásba torkolló keserű elnökválasztási vita rendezése érdekében.
Belpolitikai témát érintve Bush határozott támogatásáról biztosította azt az amerikai bűnvádi vizsgálatot, amelyet amiatt indítottak, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) terroristagyanús személyek kihallgatását, "kemény vallatási módszereket" rögzítő videofelvételeket semmisített meg. Az amerikai elnök először szólalt meg az ügyben azóta, hogy a washingtoni igazságügyi minisztérium szerdán bejelentette a vizsgálat megindítását. Bush a Fehér Ház együttműködését ígérte a vizsgálat lefolytatásához.
Körmére néznek a CIA-nak: kínzott az ügynökség
10-én asztalhoz ül Bush, Abbász és Olmert
Szokatlanul komoly fenyegetés bin Ladentől
George Bush millárdos trükkje: marad a pénz
Az USA nem pécézett ki senkit
MTI