.jpg)
A neokonzervatív szemléletű volt nagykövet a helyzet iróniájának tartja, hogy Irán most már jórészt zavartalanul törekedhet nukleáris céljainak elérésére, mindenki kárára. Bolton riasztónak tartja, hogy a jelentésnek - amely a hírszerző közösség ködös világából származik, és téves következtetéseket vontak le belőle - ekkora hatása lehet.
A 16 amerikai felderítő szervezet közös véleményét tükröző nemzetbiztonsági értékelésben az olvasható, hogy Irán 2003-ban leállította titkos atomfegyverprogramját. Bush ennek ellenére közölte, hogy Irán még mindig veszélyes, a Fehér Ház nem változtat politikáján, a demokrata ellenzék pedig össztüzet zúdított ezért az elnökre.
A "héják" közé sorolt Bolton szerint a jelentés több sebből vérzik. Leszögezte, hogy Irán a polgári atomprogram leple alatt folytatja a katonai célú urándúsítást. Felhívta a figyelmet, hogy a jelentés elismeri: csak közepes biztonsággal lehet állítani azt, hogy Teherán most sem folytat titkos fegyverprogramot. Az amerikai felderítés értesülései ráadásul hézagosak.
Bolton szerint nem igaz, hogy Iránra a nemzetközi diplomáciai nyomás hatott. A szakértő, aki 2003-ban a leszerelésért felelős külügyi államtitkári posztot töltötte be, emlékeztetett: 2003-ban Amerika semmilyen jelentős diplomáciai nyomást nem gyakorolt Iránra. Az iraki invázió és Szaddám Huszein diktátor hatalmának megdöntése nem tekinthető ilyennek.
Bolton arra is felhívja a figyelmet: valós a veszélye annak, hogy Irán félrevezeti a világot. Nemrégiben új hírforrások tűntek fel, s ez gyanúra ad okot. Mindenesetre nincs tudományos bizonyíték arra, hogy Teherán feladta atomfegyverprogramját, elképzelhető, hogy megtéveszti a hírszerzést - írta a volt ENSZ-nagykövet.
.Kihúzta Bush alól a talajt az Irán-jelentés
Iránnak mégsem kell atombomba?
Ahmadinezsád szövetkezne: fél egyedül?
MTI