.jpg)
Mint kifejtette, tartós békét csak akkor lehet elérni, ha a Hamász palesztin szervezet felhagy az Izrael elleni rakétatámadásokkal. Véleménye szerint el kell érni, hogy megszűnjön az Egyiptomból Gázába irányuló fegyvercsempészet, amely lehetővé teszi az Izrael elleni támadásokat.
Bush - aki az első amerikai elnökként hirdette meg az úgynevezett kétállami megoldást - ismét hangsúlyozta: csak Izrael és az önálló palesztin állam egymás mellett élése hozhat tartós békét.
Az amerikai gazdaság válságával kapcsolatban azt mondta, hogy kormányának lépései nyomán megkezdődött a befagyott hitelpiac kiolvadása, amely a felépülés első fázisa. Azt is elmondta, utóda, Barack Obama nem kérte tőle, hogy a 700 milliárd dolláros pénzügyi segélycsomag második felének felhasználását kérje a kongresszustól, de megtette volna, ha kéri. A hátralevő időben ő viszont már nem folyamodik érte.
"A legjobbat kívánom a megválasztott elnöknek" - jegyezte meg, és egy kérdés kapcsán kifejtette: a legnagyobb fenyegetés, amellyel az új elnöknek szembe kell majd néznie, egy lehetséges terrortámadás az Egyesült Államok ellen. Azt mondta, az ellenség kárt akar okozni Amerikának. Az egyéb fenyegetések között említette Iránt és Észak-Koreát, amelyeket korábban "a gonosz tengelyéhez" sorolt. Fontosnak nevezte, hogy erős ellenőrzési mechanizmus szülessen Észak-Korea nukleáris programját illetően.
Irak témájában kifejtette: nem tudja megítélni, hogy a demokrácia fennmarad-e, de sokat bírált 2007-es csapaterősítési döntését máig helyesnek tartja. A népszerűtlen iraki háború miatt keményen kritizált Bush azt mondta: az amerikai elnökök igyekezhetnek elkerülni a vitákat és a nehéz döntéseket, de "ez nem az ő természete". Mint mondta, nem tudna a tükörbe nézni texasi otthonában, ha a bírálatok hatására megváltoztatta volna azt a döntését, amely szerinte a legjobban szolgálta hazája érdekeit. Hozzátette: Obama is csalódott lesz majd a hangos bírálók miatt.
Utolsó sajtótájékoztatóján Bush azt mondta a tudósítóknak, hogy időnként nem tetszett neki, amit írtak vagy jelentettek róla, de tiszteletet érez munkájuk iránt. "Néha félrealábecsültek (misunderestimated) engem" - mondta viccelődve, megismételve egyik legtöbbet idézett régi bakiját, de hozzátette: "köszönet az önök munkájáért".
George Bush jövő kedden adja át az elnöki hatalmat az Egyesült Államok 44. elnökének, Barack Obamának.
Közben Joe Biden leendő amerikai alelnök az iraki fővárosba érkezett. Biden hosszú évek óta szenátus külügyi bizottságának elnöke. Előzőleg Pakisztánban és Afganisztánban járt. Bagdadban találkozott Dzsalal Talabani iraki elnökkel.
Delaware szövetségi állam szenátora Barack Obama megválasztott elnökkel együtt január 20-án lép hivatalba.
Nem mindenkinek tetszik Obama 300 milliárdja
Bush már hajtogatja a ruháit
Bush másik fiából is elnököt csinálna
MTI