A KKV-szektor Magyarországon
Hazánkban mintegy 230 ezer bejegyzett, működő 2-49 fős vállalkozásról tudunk. Az összes működő vállalkozás 99%-a kis- és középvállalkozás. A KKV-szektorban dolgozik a foglalkoztatottak 69%-a, és ez a szektor állítja elő a GDP 50%-át. Ugyancsak fontos adat, miszerint a KKV szektornál van a teljes vállalkozói hitelállomány kb. fele. Mindezek alapján elmondható, hogy a KKV szektor egy rendkívül fontos piacot képvisel, kockázataival, biztosítási igényeivel kiemelten kell foglalkozni.
A kutatás három részből tevődött össze. A nemzetközi kitekintés, és a Groupama Garancia Biztosító hazai tapasztalatainak összegzését követte a hazai kis- és középvállalkozások körében elvégzett online felmérés. A kérdőíves megkérdezés 3 hétig zajlott egy online vállalati panel igénybevételével. |
- hogy felmérje a KKV szektor által felismert kockázatokat,
- megismerje a szektor aktuális biztosítási szokásait, attitűdjét, igényeit
- és elemezze ezek összhangját.
Még nem született meg a felismerés
A nemzetközi kitekintés, és a Groupama Garancia Biztosító hazai tapasztalatainak összegzése rávilágított arra a különbségre, miszerint míg Nyugat-Európában a KKV szektor korábban felismerte a biztosítások kötésének fontosságát, és a biztosítótársaságok is nagyobb hagyománnyal, széleskörű kínálattal rendelkeznek a KKV szektor biztosítási igényeinek kielégítésében, addig Magyarországon a KKV szektor elsősorban inkább csak az elemi károk, a betörés, a lopás és a felelősségi kockázatokat igyekeznek lefedni. Nyugat-Európában a KKV-k sokkal szélesebb körű fedezetcsomagot vásárolnak, nem csak a
Az autósok fele találna olcsóbb kötelezőt |
Testre szabható szolgáltatáscsomagokat várnak
Az online felmérés egyik legfontosabb megállapítása, miszerint a válaszadók a testre szabható szolgáltatáscsomagokat részesítik előnyben. A vállalkozás mérete szerint is jelentős változás van a kockázati attitűdben: minél nagyobb a vállalkozás, annál inkább igényli a testre szabott ajánlatokat.
A személyi kockázatok közül a baleseti sérülésektől tartanak leginkább
A felmérés felhívta a figyelmet arra a tényre, hogy a válaszadók a személyi kockázatok közül a baleseti sérülésektől tartanak leginkább.
A nyugdíjas évek biztonsága és a kieső jövedelem pótlása foglalkoztatja leginkább a vállalkozások vezetőit.
A kutatás további fontos megállapítása, hogy a vállalkozások vezetői közül a válaszadók cca. 30%-a nagyon vagy meghatározó mértékben tart a nyugdíjas évektől. Szintén magas, közel 35% azoknak a válaszadóknak az aránya, akiket kritikusan érintene egy időszakos jövedelemkiesés.
- A nagy cégek lesznek a válság nyertesei
- Csak nálunk pesszimisták a kkv-k
A KKV szektor jórészt olyan biztosítási fedezeteket hiányol, melyek a valóságban léteznek
*Jellemző válaszok: károkozás, csőd felmondás, fluktuáció, kényszerű létszámleépítés, kulcsmunkatársak elhagyják a céget.
További meglepő tanulság is kiolvasható volt a válaszokból: a KKV szektor jórészt olyan biztosítási fedezeteket hiányol, mint pl. felelősség-, baleset-, táppénz-, építés-biztosítást, melyek a valóságban léteznek. Az eredmények meglepőek, hiszen a lenti táblázatban megemlített, hiányolt biztosítások nagy része a valóságban létezik.
A válaszok elemzése tehát megmutatta, hogy a KKV szektor alulbiztosítottságának oka sokszor nem a tőkehiány, hanem a tájékozatlanság. A KKV szektor sok esetben nem rendelkezik elegendő információval a biztosítási lehetőségekről ezért több olyan kockázatot is maguk viselnek a KKV-k, amelyeket a biztosítók tervezhető, és a működési költségekhez képest igen alacsony költséggel átvállalnának.
Öngondoskodással a munkanélküliség ellen
Kieső fizetés: mi lesz a családdal?
Minőség: tarolt a Generali és az Aegon
Újdonság: kisállat-biztosítást köthet kedvencére
Mitől véd meg minket a magatartási kódex?
Generali: 10 éve az iskolások biztonsága mellett
Jövedelempótlás: a biztosítás a biztos
Balesetbiztosítás a gyereknek: mire figyeljünk?
Privátbankár