A bankadó mintegy húsz bankot, hitelintézetet és befektetési vállalkozást fog érinteni. A jövő évi 504 millió eurót követően, 2012-ben 555 millió eurós, míg 2013-ban 810 millió eurós többletbevételt jelenthet az állami költségvetésnek - tette hozzá Lagarde.
- Az elv világos: minél kockázatosabb tevékenységet folytat egy bank, annál nagyobb adót fog fizetni - hangsúlyozta a miniszter, kifejtve, hogy a kormányzat a bankoknak a kifejezetten kockázatos tevékenységeit fogja megadóztatni.
A bankadó a francia bankok külföldi tevékenységeire, valamint a külföldi bankok franciaországi tevékenységeire is vonatkozni fog.
Egységben lenne az erő? Thomas Mirow, az EBRD elnöke a bankadókkal kapcsolatban nemrég kijelentette - országnevek említése nélkül - kijelentette: "hatékonyabb és ezért kívánatosabb lenne" az összehangolt cselekvés. Vannak olyan körülmények, amelyek között a banki különadók bevezetése jogos. De ha nem összehangoltan vezetik be ezeket vagy legalább néhány alapelvben nincs megegyezés, akkor "a kívánt hatás elmaradhat, helyette új "torzulások" következhetnek be" |
A bankadó célja között azonban jelentős különbségek mutatkoznak az egyes országokban. Németország Svédországhoz hasonlóan a bankadóból származó bevételekből egy külön alapot hozna létre a jövőbeni pénzügyi válságok kezelésére. Franciaország viszont Nagy-Britanniához hasonlóan a befolyó pluszösszeget nagyrészt a költségvetési hiány leszorítására fordítaná.
- Nem egy (állami) bevételt növelő intézkedésről van szó, hanem egy olyan elképzelésről, amellyel a pénzintézeteket arra ösztönözzük, hogy jobban ellenőrizzék a kockázatvállalásaikat - mutatott rá Lagarde. Hozzátette, hogy a bankadón kívül évente 90 millió euróval kívánja növelni a pénzintézetek hozzájárulását a garancialapokhoz.
Ezenkívül az ellenőrzési intézkedések költségei további 125 millió eurós bevételt hoznak. A francia bankok ugyanis kötelesek kifizetni a saját szupervíziójuk költségét. "Összességben tehát - 2013-ra - egymilliárd eurós pluszbevétellel számolunk a bankoktól" - mondta a francia miniszter.
MTI, Privátbankár