1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Obama politikája üzleti lehetőségeket jelenthet az egész világnak. Az alternatív energiával, infrastruktúrával, turizmussal és gyógyszergyártással rendelkező országok előnyös helyzetbe kerülhetnek
Obama politikája üzleti lehetőségeket jelenthet az egész világnak. Az alternatív energiával, infrastruktúrával, turizmussal és gyógyszergyártással rendelkező országok előnyös helyzetbe kerülhetnek – egyes területeken régiónknak, így Magyarországnak is nagyobb szerep juthat

A kormányok és üzleti vállalkozások szerte a világon optimistán tekintenek az új amerikai kormányzatra, amelynek élén a kedden beiktatott Barack Obama áll. A Deloitte Touche Tohmatsu által közzétett "Opportunity and Optimism. Global perspectives on Obama and his agenda" című vélemény szerint Obama és kormányzata olyan környezetet teremthet, amely az üzleti vállalkozásokat és piacokat ismét növekedésre serkenti, és lehetőségeket kínál majd az exporttal és termelőiparral rendelkező országoknak, beleértve az autógyártást; valamint azoknak, amelyek alternatív energiaforrásokat és infrastrukturális projekteket tudnak felmutatni, ahol erős alapokon áll a gyógyszeripar, az orvosi eszközök gyártása, az egészségbiztosítás és a turizmus.

"A Deloitte tagvállalatainak állami szektorral foglalkozó vezetői reménnyel tekintenek Obamának arra az elképzelésére, hogy világszerte visszaállítsa az üzleti életet övező bizalmat, hiszen ezáltal csökkenhet a munkanélküliség, fokozódhat a nemzetközi együttműködés, az Egyesült Államok hozzájárulhat a globális felmelegedés problémájának megoldásához, és előtérbe kerülne az egészségügyi reform" - mondta Greg Pellegrino, a Deloitte Touche Tohmatsu globális, állami szektorra szakosodott vezetője.


Alternatív energiaforrások


A jelentős üzleti lehetőségeket felsorakoztató országok jellemzően azok, amelyek tapasztalattal rendelkeznek az alternatív energiaforrások terén. Pellegrino szerint azok nyerhetnek a legtöbbet, akik azonnal bele tudják vetni magukat a munkába, amint az Obama-kormány bevezeti környezetvédelmi kezdeményezéseit.

A megkérdezett vezetők szerint jelentős lehetőségek várnak azokra az országokra, amelyek magasan fejlett nap- és szélenergiai szektorral, illetve kutatási eszközökkel rendelkeznek, például Németország, Japán és Spanyolország; amelyek nukleáris technológiát és szakértelmet tudnak biztosítani, mint Franciaország. Németország a világ egyik legnagyobb szélenergia termelője, és a napenergia ipara is több mint 40.000 embernek ad munkát1. Az alternatív energiaforrások használata révén becslések szerint a japán cégek a gazdasági tevékenység során dolláronként fele annyi energiát használnak fel, mint az Egyesült Államok; Spanyolország pedig, a szélenergia ipar évi 30%-os növekedése mellett a világ legnagyobb alternatív energiaipari vállalatainak ad otthont.

Obama "tiszta szén technológia" melletti elkötelezettsége segítségére lehet az Indiához és Kínához hasonló szénfüggő fejlődő országoknak is, hiszen lehetőséget teremt az Egyesült Államokkal, illetve más országokkal való kutatási kapcsolatok kialakítására, támogatja őket a gazdaság környezettudatos fejlesztésében.

Reiniger Róbert, a Deloitte Környezetvédelmi Tanácsadás üzletágának igazgatója elmondta: Obama terveiben a megújuló energiák alkalmazása nem környezetvédelmi intézkedésként jelenik meg, hanem az energiafüggőség megszüntetésének, az energiaellátás biztosításának eszközeként, ami a problémákkal küzdő amerikai gazdaság megreformálásának útja lehet. Mindez Magyarország számára is egyértelmű üzenetet hordoz, hiszen hazánk sok tekintetben hasonló problémákkal küzd. Ami az USA számára az olaj, az hazánkban a gáz - ennek az ára pedig nem csupán nő, hanem alapvető, ellátási problémákkal is egyre sűrűbben találkozunk.

A nagyobb energiahatékonyság, vagyis a gazdaság egészére kiható takarékosabb működés elérésének egyik fontos feltétele, hogy az Amerikában alkalmazott szempontrendszer hazánkban is megjelenjen. Obama szerint a XXI. századi kihívásoknak nem feltétlenül új szénerőművek építésével kell megfelelni, ehelyett – már rövid távon is – jó eredményeket lehet elérni szél-, nap- és geotermális energiával, illetve hosszú távon a második generációs bioüzemanyagok használatával. Obama ezt a komoly energiaügyi szemléletváltást az amerikai gazdaságra gyakorolt kedvező hatásain keresztül közelíti meg, ami világszerte, így Magyarországon is új impulzusokat adhat a döntéshozóknak – tette hozzá a Deloitte szakértője.


Lehetőségek az egészségügyben


Obama egészségügyi reformra vonatkozó tervei szintén egyedülálló lehetőséget teremthetnek a külföldi vállalatok számára, nyilatkozták többen is a Deloitte állami szektorra szakosodott vezetői közül. A világ több tájáról származó jó minőségű, olcsóbb gyógyszerek importja lehetőséget biztosít az olyan országok számára, mint a generikus gyógyszereiről ismert India, hogy egy olyan piacon érvényesüljenek, amely a múltban többnyire zárva állt előttük.

A nagy európai gyógyszeripari cégek is forgalmazhatják majd termékeiket az Egyesült Államok piacán, különösen, ha fokozódik az együttműködés a U.S. Food and Drug Administration (FDA; amerikai élelmiszer- és gyógyszerengedélyezési hatóság) és az Európai Unió között. A német és japán orvosi műszergyártó cégek valamint a jelentős IT tapasztalattal bíró indiai és német cégek szintén előnyös helyzetbe kerülhetnek.

India jelentős generikus gyártókapacitásai, valamint gyógyturizmusa is lehetőségeket rejt, hiszen a gyógyulás jelentősen olcsóbb alternatíváját kínálja. Hasonlóképpen, az egészségbiztosítás fogalmának átértékelésével és kiterjesztésével az Egyesült Királyságbeli biztosítótársaságok olyan területeket keresnek majd, ahol a termékeket költséghatékonyabban, és az amerikai piacra kiterjesztve tudják kínálni.

Jászkuti Bertalan, a Deloitte regionális vállalatfinanszírozási üzletágának élettudományokra és egészségügyre szakosodott igazgatója elmondta: az egészségügy az egyik legnagyobb munkavállalói tömeget foglalkoztató, leginkább privatizált, ugyanakkor GDP-arányosan legtöbbet is költő szektor az USA gazdaságában. A költségvetésben éves szinten mintegy 2,2 billió dollárnyi egészségügyi kiadás jelentkezik beruházások, illetve rendszeres kiadások formájában. Ráadásul ez az eleve óriási összeg évente mintegy 7 százalékkal, vagyis az éves GDP-növekedést közel 2,5 százalékkal meghaladó mértékben nő - és nőtt az elmúlt évek során.
Obama terveiben hangsúlyos szerepet kapott, hogy az alapvetően privát egészségbiztosítás rendszerét a következő években arra a mintegy 45-50 millió emberre is kiterjesztik, akik ma még semmiféle biztosítással nem rendelkeznek. A költséghatékonyság növekvő szerepe, a külföldön már bevált, hatékonynak ítélt „best practice” módszerek bevezetése és alkalmazása mellett ez a tervezett átalakítás mindenképpen az egészségügyi kiadások jelentős növekedésével járhat az Obama-kabinet első éveiben. Ez egyszeri beruházási-, illetve folyó költségnövekmény formájában egyaránt jelentkezhet, amely tervezett többletkiadások alapvető célja az univerzális biztosítási rendszer kialakítása mellett a folyó költségek éves növekedési ütemének lassítása. Ezen tervezett megnövekedett egészségügyi kiadások a külföldi – köztük a régiónkban és Magyarországon működő - vállalkozásokra is számos közvetett, illetve közvetlen hatással lehetnek.

Jászkuti Bertalan hozzátette: a régió és ezen belül Magyarország nagy múltú gyártói révén a generikus gyógyszerek piacán komoly hagyományokkal és tudásbázissal rendelkezik. Számos cég termel már ma is az USA piacára, hiszen megfelelnek a rendkívül szigorú FDA-előírásoknak, a hazai termékek a minőség és költségstruktúra tekintetében nemcsak régiós összehasonlításban, hanem a nemzetközi piacon is megállják a helyüket. Mivel az amerikai felvevőpiacon az említett okok miatt bővülésre számíthatunk, ez a hazai gyártók számára is komoly lehetőségeket jelenthet, akár önállóan, akár közvetett formában, vagyis egy multinacionális vállalat hazai leányvállalataként.

A Deloitte szakértője elmondta: hasonló a helyzet a gyógyászati segédeszközök, és informatikai rendszerek területén – az indirekt hatás arányait tekintve itt mindenképpen nagyobb lehet, mert a kellő tudással és tapasztalattal rendelkeznek ugyan a régiós gyártók, rendszerint mégis kisebb cégekről van szó, amelyek nem közvetlenül vannak jelen az amerikai piacon.

Míg a jelentős egészségügyi infrastrukturális fejlesztések - például kórházak fejlesztése - tekintetében a régió vállalatainak legfeljebb specializált beszállítóként juthat szerep, ugyanakkor egyéb szegmensek, mint például a gyógyturizmus, nagyobb mértékben részesedhet. Itt bizonyos terápiás területeken - például a reumatológiában - hazánk ugyancsak nagy hagyományokkal rendelkezik, nem kizárt tehát, hogy hosszú távon a ma még jellemzően európai kör mellett megjelennek a tengerentúlról érkező páciensek is – emelte ki Jászkuti Bertalan.


Infrastrukturális lehetőségek

A kiadvány szerint azok az országok, amelyek sikeres, nagy horderejű infrastrukturális projekteket tudnak felmutatni, amelyek már megjelentek az Egyesült Államok piacán, illetve azok, amelyek jelentős tapasztalattal rendelkeznek a technológiai infrastruktúra terén, vagy az Egyesült Államokkal határosak, kiváló lehetőségek előtt állnak, amelyeket érdemes megragadni. A dokumentum utakról, hidakról, kikötőkről és technológiai infrastruktúráról tesz említést, valamint kedvezményezett országokról, mint Hollandia, Spanyolország, Brazília, Mexikó és Kanada.

"Még akkor is, ha a projektek helyszíne az Egyesült Államok, erősen gyanítható, hogy egy ilyen méretű infrastrukturális terv hazai és külföldi résztvevőkre egyaránt épít. Ez különösen igaz annak a fényében, hogy Obama a költséghatékonyság melletti elkötelezettségről beszél" állítja Pellegrino.

Ez a lehetőség a technológia terén komoly tapasztalattal rendelkező országok számára még kézenfekvőbb lehet. Spanyolország a mobil és vezetékes hálózatok kapcsán szerzett tapasztalata alapján számíthat előnyökre.

Végül, az állami-magán partnerkapcsolatokon (PPP) alapuló finanszírozás terén főként Európa és az Egyesült Királyság szolgálhat példával az Egyesült Államok számára a jelentős infrastrukturális beruházások megkezdésekor. 


Termelés, export és kereskedelem

Még ha a Deloitte szakértői valamelyest tartanak is a piac torzulásától az Obama által a lakás- és gépkocsipiacok fejlesztésére bejelentett csomagok eredményeképpen,az új elnök erőfeszítéseinek, amelyeket a globális gazdaságba vetett hit helyreállítására tesz, kedvező hatása lesz a világon a pénzügyi szolgáltatások, a lakáspiac, export és gyártás (különösen gépkocsigyártás) terén.

"A gazdaságjavító csomag több importot és az amerikai piac felélénkülését fogja hozni. Amint a német, japán, kínai, mexikói, brazil, kanadai és dél-koreai Deloitte vezetők rámutattak, az USA vásárlóerejének bármekkora növekedése jó hír, és fellendítheti a turizmust és a nemzetközi befektetéseket" - mondta Pellegrino. A jelentős erdőgazdasággal rendelkező Kanada például az amerikai lakásépítési piac fellendülésére számít.

"Vezetőink egyetértenek abban, hogy Obama támogatni fogja a kereskedelem fellendítésére szolgáló nemzetközi együttműködést még az újratárgyalt szerződésekkel, kereskedelmi korlátokkal, egyesült államokbeli cégek kedvezőbb elbánásával, és az importált áruk (pl. olaj) háttérbe szorulásával kapcsolatos aggodalmak ellenére is" - tájékoztatott Pellegrino. "Nagyobb piaci hozzáférésre és több üzleti lehetőségre számíthatunk (Németország/Oroszország/Egyesült Államok, Közel-Kelet, Japán/Kína) a diplomácia hangsúlyozásával, és az országok közötti feszültségek csökkentésével."


Obama nyitott lesz a külső ötletekre és legjobb gyakorlatokra

A megkérdezett vezető szakértők általában úgy ítélik meg, hogy Obama fogékony a jó tanácsokra, beleértve a külföldről érkezőket is. Márpedig Obama programjában sok olyan terület van, ahol más országok tapasztalata hasznos ötletekkel, és legjobb gyakorlattal szolgálhat, beleértve az egészségügyet, zöld gazdaságot és az infrastruktúra kezelését.

 "A Deloitte vezetőkkel folytatott beszélgetések során egyértelmű volt a reményteli hangulat, bár némi fenntartással Obama csapatának egyes megfogalmazásaival kapcsolatban. És ha a cégek készen állnak az új kormányzat kínálta lehetőségek megragadására, optimizmusuk beigazolódik" - vonta le a következtetést Pellegrino.

Deloitte

Csodát vár a világ Obamától
Obama: Amerika nem cselekedhet kénye-kedve szerint
Még jobb barátunk lehet Amerika
Az Obama-csoda kell most a világnak
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
Mindenki Obamát akarja látni
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG