
Ahhoz, hogy a rendelkezés hosszú távon elérje célját, az adószakértő szerint rendszeres ellenőrzésre - s erről folyamatos híradásra - lenne szükség, mert a pozitív hatás egyébként hamar megszűnne. "Csak akkor van értelme, ha időnként az adóellenőrök is megjelennek az üzleteknél. Ez azonban a kapacitás növelése nélkül elképzelhetetlen, különben más feladatoktól kellene elvonni embereket" - mondta a szakértő.
A nyugtamegőrzési kötelezettség bevezetésével a feketegazdaságot szeretné visszaszorítani a kormány, az ellenőrzésekkel kényszerítve rá a vásárlókat arra, hogy a megvásárolt termékekről, szolgáltatásokról nyugtát kérjenek. Az elképzelésekről egyelőre annyit tudni, hogy a nyugtákat meg kellene őrizni, mert közvetlenül a vásárlás után, az üzletben vagy az üzlet szűk környezetében kérhetné azt az adóhivatal ellenőre. Az ellenőrzéshez Tátrai Miklós, a Pénzügyminisztérium (PM) államtitkára szerint nem lesz szükség plusz apparátusra.
Valamit tenni kell ez ügyben - hangsúlyozta Vámosi-Nagy Szabolcs -, hiszen mindenkinek érdeke, hogy bevonják az adózói körbe az adót most nem fizetőket, az adót fizetők terheinek csökkentése érdekében. Ma egy fodrász, kozmetikus vagy kiskereskedő képes évi 200-400 ezer forint jövedelmet vallani (és azután adót, járulékot fizetni), ha nem éppen "veszteséges".
Magyarországon most senkinek nem jut eszébe, hogy egy kiskereskedésben - például a virágosnál - blokkot kérjen, mert nem szeretne kekeckedőnek látszani. Ha azonban ehhez az érdekeltséget megteremtik (Dél-Amerikában például ajándékokat sorsoltak ki a nyugtát kérők között), vagy ha a nyugtakérés elmaradását szankcionálják, nem néznek majd furcsán az emberre - mondta Vámosi-Nagy Szabolcs.
A tervezett szabályozás azonban alkotmányossági problémákat is felvet - hívta fel a figyelmet az adószakértő. Előfordulhat, hogy valaki otthonról, egy barátjához indult egy üveg borral, vagy egy másik boltban vásárolt termék van nála, amikor ellenőrzik. A táskaellenőrzés ezekben az esetekben nem áll összhangban a magyar alkotmányossági felfogással - mondta.
Felmerült az is, hogy a bizonylat legyen alkalmas a vevő személyének azonosítására. Ehhez azonban Vámosi-Nagy Szabolcs szerint nem nyugtát, hanem mindenkinek számlát kellene adni, ami nagyon lelassítaná a kereskedelmet. A pénztárosokat ugyanakkor a megadott adatok valódiságának ellenőrzéséhez igazoltatási joggal kellene felruházni. Ez nehezen elképzelhető, annak idején a bankoknak is megtiltották a személyi szám elkérését - emlékeztetett az adószakértő, aki hangsúlyozta: a számla-megőrzést aránytalan túlzásnak tartaná.
MTI
Riadólánc és menekülő fagylaltos: lecsapott az APEH
Blokkolás: a bolt mellett vár majd ránk az APEH
Túl a bevalláson: van mit őrizgetni