.jpg)
A nemzetgazdaság rövid távú fejlődési esélyeit latolgató novemberi prognózis a pénzügyi egyensúly kedvező alakulásán, a kiigazító intézkedések eredményein alapul, saját gazdálkodásuk javuló lehetőségeit pedig a külkereskedelmi folyamatok tartós és kedvező tendenciáira alapozzák a válaszadók.
Fél éven belül javuló lehetőségekkel számol a cégek 27 százaléka, változatlanokkal 55 százalékuk. A pesszimista várakozások aránya megegyezik az előző havi értékkel.
Saját vállalkozásuk jövőbeli teljesítményét az októberinél optimistábban ítélik meg: a javulásában bizakodó cégek aránya majdnem tíz százalékkal bővült, a jelenlegi lehetőségek rosszabbodását a nagyvállalatok csak 14 százaléka vélelmezi. Emellett jelentős, mintegy 30 százalék a helyzetük stabilitását vélelmező cégek aránya.
A pénzügyi helyzet változatlanságában bízik a nagyvállatok több mint fele, likviditása romlásától az októberivel megegyezően a cégek 24 százaléka tart. A beruházási hajlandóság az októberi magas, 130,3 százalékos szintről 108,3 százalékra csökkent.
A nagyvállalatok szerint a fogyasztói árak átlagos emelkedése idén 6,4 százalék lesz, ez 1,5 százalékponttal elmarad a szakértői várakozásoktól. A decemberi hónapra vonatkozó nagyvállalati inflációs prognózis 6,7 százalék, október óta nem változott. Novemberben az értékesítési árak éves változásáról szóló előrejelzés fél százalékpontos emelkedés után 3,3 százalék lett.
A kkv-k borúlátók
Az Ecostat kis- és középvállalati (kkv) konjunktúra-indexe 2007 novemberében 87,6 százalék, elmarad az előző havi 94,8 százaléktól, de kissé magasabb a tavaly novemberi 86,5 százaléknál - derül ki az Ecostat összefoglalójából.
A felmérés szerint a kkv-szektor saját helyzetét jóval negatívabban értékeli, mint a nemzetgazdaság esélyeit. Novemberben a saját lehetőségekről szóló prognózissal egyezően majdnem felére csökkent azoknak a vállalkozásoknak az aránya, amelyek tevékenységük rövid távú bővülésével számolnak. A bővítés mértékére vonatkozó előrejelzés sem kedvező, rendkívül alacsony (3 százalék) a dinamikus működést feltételező vállalkozások aránya.
A következő egy évben a kkv szektor egyharmada számol a működését veszélyeztető verseny erősödésével. Új tőkeerős versenytárs megjelenését a cégek 35 százaléka valószínűsíti.
A kis- és középvállalatok úgy vélik, hogy az előző hónapokhoz képest a következő fél évben termelési feltételeik nehezednek. Mind a belföldi értékesítésre, mind az exportra vonatkozó kilátások romlottak a cégek megítélésében.
A vállalatok többsége úgy látja, hogy teljesítménybővítés elsődleges akadálya jövőre is az elégtelen belföldi kereslet lesz. A "listavezető" tényezőt a gazdasági környezet bizonytalansága, az éleződő piaci verseny és a tőkehiány követi.
A hazai vállalkozások 49 százaléka szerint a cég likviditási helyzete érdemben nem fog változni, de októberhez viszonyítva 22 százalékról 37 százalékra emelkedett a pénzügyi nehézségek kialakulásával számoló cégek aránya.
Novemberben a kis- és középvállalatok éves inflációs előrejelzése 7,3 százalék, az elmúlt hónaphoz képest kismértékben növekedett. A decemberre vonatkozó 12 havi árindex 7,7 százalék, megegyezik az októberi várakozással. (A kormány és a jegybank 2007. évi inflációs prognózisa megegyezik: 7,9 százalék.)
A kkv szektor 2007-re szóló saját hatáskörű értékesítési áremelési szándéka 4,5 százalék, lényegében nem változott a korábbihoz képest.
Sosem érjük utol Európát, de mi tehetünk róla (hanganyag)
.Bye-bye GDP?
Borúra derű a hazai cégeknél (hanganyag)
Csökkent a nagyvállalati konjunktúra index
Kismértékben javult az Ecostat kkv-indexe
MTI