1p
Az előző két hónap üzleti várakozásaihoz képest pozitív irányú elmozdulás érzékelhető a mezőgazdaságban, az építőiparban és a kereskedelemben. A TOP-100 vállalatcsoport üzleti várakozásai alig változtak, míg a kkv-k bizalmi mutatója emelkedett.
Az előző két hónap üzleti várakozásaihoz képest pozitív irányú elmozdulás érzékelhető a mezőgazdaságban, az építőiparban és a kereskedelemben. A TOP-100 vállalatcsoport üzleti várakozásai alig változtak, míg a kkv-k bizalmi mutatója emelkedett.

A nemzetgazdaság egészében az Ecostat összevont konjunktúra-mutató értéke 47,4 százalék, ami megegyezik a májusi mutatóval és valamivel magasabb a júniusinál - közölte a kutatóintézet. A júliusi konjunktúra-felmérés eredményei szerint az előző két hónap üzleti várakozásaihoz képest pozitív irányú elmozdulás érzékelhető a mezőgazdaságban, az építőiparban és a kereskedelemben. A feldolgozóipari és egyéb szolgáltatások vállalkozásai körében május-július között a bizalom csökkent, az utolsó hónapban valamelyest erősödött.

Az Ecostat szerint az ágazatok rövid távú bizalmi indexeinek változását értékelve kedvező, hogy a mezőgazdasági vállalkozások konjunkturális várakozásai jóval meghaladják az átlagos szintet. A kereskedelemben a cégek üzleti kilátásai mérsékelten javulóak. Az építőipari cégek körében a bizalmi mutató alacsony, a fellendülés hosszan várat magára.

A konjunktúra-mutatók alapján a mezőgazdaság júliusban is megőrizte vezető helyét a rövid távú üzleti várakozások tekintetében. A mezőgazdasági cégek optimizmusa a kedvező időjárásnak, a magas terméseredmények és az átlagosnál magasabb felvásárlási áraknak köszönhető. Az idén májusban az agrártermékek termelőiár-szintje 31,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.

A mezőgazdasági vállalkozások tartósan kedvező értékesítési pozícióját az élelmiszeripari termékek világszerte növekvő kereslete, és az energiatermelő növényi kultúrák gyors terjedése garantálják.

A kereskedelmi vállalatok mérsékelt derűlátása a belföldi értékesítés lassú élénkülésével áll összefüggésben. A májusi kiskereskedelmi tényadatok ugyan még nem jeleznek forgalombővülést, a trendforduló azonban hamarosan bekövetkezhet. A kereskedelmi vállalatok üzleti kilátásai a forint erősödésével is javulnak. A forgalomnövekedést előidéző tényezők sorában nem hagyható figyelmen kívül a lakossági jövedelmek, s így a fizetőképes kereslet növekedése. Éves szinten átlagosan 1 százalék közeli reálkereset-növekedést valószínűsítenek a szakértők - derül ki az Ecostat összefoglalójából.

Az idei év második fél évére a feldolgozóipari vállalatok rosszabb működési feltételekkel, lassuló teljesítménynövekedéssel számolnak. Az ágazat termelése az áprilisi kiugró növekedést követően májusban mindössze 2,5 százalékkal bővült, az értékesítés volumene belföldön és külföldön is alig bővült.

Az Ecostat előrejelzése szerint az ipari termelés növekedése a nemzetközi piacok lanyhuló kereslete miatt idén elmarad a tavalyitól, a termelés dinamikája azonban meghaladhatja a 6 százalékot.

A kiemelt szektorok közötti összehasonlításban az építőipari vállalatok a leginkább a borúlátók helyzetük, jövőbeni teljesítményük megítélésében. A legutolsó termelési adatok alapján látható, hogy az építőipar még nem jutott túl az elhúzódó gazdasági nehézségeken. A termelés a tavalyi alacsony bázishoz képest is csökken, január-május között a kibocsátás 12 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. Az ágazat termelése a második félévben valamelyest növekedhet.

Az egyéb szolgáltatásokhoz sorolt vállalatok üzleti mutatói az eltelt három hónapban bizalomvesztést jeleznek. A turizmus, vendéglátás gazdasági teljesítménye a kedvezőtlen nyári időjárás miatt meglehetősen bizonytalan mind a belföldi, mind a külföldi relációban. A kiutazások élénkülését a forint erősödése segíti. A szállítási vállalkozások teljesítménynövekedése a termelő ágazatok mérséklődő teljesítményével összefüggésben vélhetően szerényebb lesz a tavalyinál.

A posta és távközlés területén a korábbi fejlesztések és korszerűsítések jelentenek garanciát az átlagot meghaladó teljesítménynövekedésre.


Stagnálnak a top cégek

A TOP-100 vállalatcsoport üzleti várakozásait tükröző konjunktúra-index júliusban 87,7 százalék, az elmúlt hónapokban alig változott - áll az Ecostat kutatóintézet legfrissebb felmérésben. A nagyvállalatok visszajelzései szerint az elmúlt negyedévi teljesítmény 54 százalékuknál szinten maradt, 22 százalékuknál a termelés növekedett, majdnem negyedüknél csökkent.

A nagyvállalatok rövid távú előrejelzése derűlátó,
a következő negyedévben 41 százalékuk számít növekvő teljesítményre, visszaesést 18 százalékuk valószínűsít.

A következő három hónapban a TOP-100 vállalatcsoporthoz tartozó cégek 8 százaléka jelentősen, 46 százalékuk kismértékben bővíti tevékenységi körét. A termelés alapvető feltételeiben a vállalkozások nem számolnak jelentős változással, az értékesítési lehetőségeket a világgazdasági konjunktúra, az árak és a belső kereslet alakulása határozzák meg.

A vállalatvezetők megítélése szerint cégük hosszú távú növekedését az elégtelen kereslet és a túlzott adóterhelés akadályozza. Rövid távon a fejlődés meghatározó eleme a külpiacok fizetőképes keresletének alakulása, a hazai igények lassú ütemben, fokozatosan bővülnek.

A TOP-100 csoport 52 százaléka pénzügyi helyzete stabilitását prognosztizálja, 35 százalékuk javuló, 13 százalékuk romló likviditással számol az év hátralévő részében.


Az adókra panaszkodnak a kkv-k


Az Ecostat kis- és középvállalatok (kkv) konjunktúra-indexe júliusban 85,6 százalékra emelkedett, mintegy 1,5 százalékkal javult az előző havihoz képest, értéke megegyezik az első félévi átlaggal - áll a kutatóintézet összefoglalójában.

A kkv szektor bizalmi mutatóinak trendje egy évvel korábban lassan ereszkedőre váltott, április óta vízszinteshez közeli pályán mozog. Az Ecostat a második félévre a várakozások javulásával és a teljesítmények fokozatos élénkülésével számol.

A kis- és középvállalatok felének tájékoztatása szerint termelésük 2008 második negyedévében nem változott az előző negyedévhez képest. A cégek harmada növelni tudta kibocsátását, 21 százalékuknál viszont csökkent a termelés. A következő hónapokban a vállalatok 36 százaléka termelése növelését, 18 százalékuk visszaesését valószínűsíti.

A havi megfigyelésben résztvevő gazdálkodó szervezetek fejlődésük legnagyobb akadályának a munkáltatói és vállalkozói terhek magas szintjét tekintik.

Pillanatnyi készletállományát a kkv-k 71 százaléka átlagosnak, 17 százalékuk azt valamivel meghaladónak ítéli. Belföldi piacán a vállalatok 27 százaléka számol növekvő, 13 százalékuk csökkenő kereslettel. Exportpiacain a kis- és középvállalatok ötöde feltételezi eladásai növekedését, majdnem tizedük a külpiaci kereslet csökkenésével számol.

A magyarországi vállalkozások 70 százalékának megítélése szerint versenyképessége az idén érdemben nem változik. Pozíciójavulást belföldön ötödük, külföldön 12 százalékuk remél. A cégek felének véleménye alapján foglalkoztatott létszámuk kielégítő, 30 százalékuknál az ilyenkor szokásosnál alacsonyabb.

A júliusi előrejelzés szerint a hazai cégek 42 százaléka egy éven belül új beruházás indítását tervezi. A fejlesztési aktivitási mutató április óta alig változik. A következő fél évben a hazai cégek 48 százaléka kiegyensúlyozott, 26 százalékuk javuló pénzügyi helyzetben végzi majd tevékenységét, ami összhangban van a fejlesztési terveikkel.

A cégek teljesítményét megalapozó rendelésállomány 56 százalékuknál az ilyenkor elfogadott szinten áll, 13 százalékuknál azt meghaladó, egyharmaduknál pedig a kívánatosnál alacsonyabb. A jelzések szerint a kkv-k termelésének bővítését a lanyha kereslet érezhetően mérsékli.

Jókedv csak a mezőgazdaságban van 
Sokkal jobb lehet a második félévünk
Halovány remények a magyar vállalatoknál  
Optimisták a turisztikai cégek
Pesszimisták a kis- és középvállalkozások 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG