Amennyiben valóban olyan gyors lesz a kilábalás a jelenlegi válságból, mint amilyet a tőkepiacok jelenleg áraznak, akkor elképzelhető, hogy az olyan mértékű lökést ad a hazai gazdaságnak, amiből akár a vártnál magasabb adóbevételek is generálódhatnak, a Generali elemzői azonban ezzel kapcsolatban kevésbé optimisták. Az mindenképpen üdvözlendő, hogy a kormány előreláthatólag jókora tartalékokkal tervez a jövő évi büdzsében - fejti ki véleményét a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője a cég közleményében.
Vizkelety Péter hozzáteszi: bár a Költségvetési Tanács – szeptember végi jelentése szerint – kedvezőbben ítéli meg a gazdaság rövidtávú kilátásait a kormánynál, s véleménye szerint 2010-ben az adóbevételek alakulását meghatározó árindexek és a nominális adóalapok is magasabbak lehetnek a kormány előrejelzésénél, a Generali elemzői a konzervatívabb verziót tartják valószínűbbnek a meglévő nagyfokú külső kockázatok, a szokásosnál is több bizonytalansági faktor miatt.
„Véleményünk szerint a kormány által 2010-re kitűzött, a GDP arányában 3,8%-os hiánycél,ha egyáltalán tartható, akkor is csak nehezen. Több lényeges kockázatot is látunk ugyanis a deficitcél teljesülését illetően. Elég csak az egyik legfontosabb makrogazdasági mutatóra, a munkanélküliség alakulására gondolni, amely egyszerre befolyásolja a személyi jövedelemadó bevételeket, a fogyasztás oldaláról az általános forgalmi adó bevételeket, a kiadások oldalán pedig a munkanélküli ellátáson felül akár több szociális jellegű kiadási tételt is. Közvetve pedig hatással van például a banki hitelportfóliók minőségére, így a bankok eredményességén keresztül a társasági adó bevételekre is” – figyelmeztet a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Ugyancsak növeli a deficitcél teljesülésével kapcsolatos kockázatokat a már idén is százmilliárdos nagyságrendű hiányt felhalmozó egészségügy helyzete is: jelenleg talán a legfontosabb aktuálpolitikai kérdés, hogy miként oldható meg a hátralévő hónapok finanszírozása. Szintén kérdésessé teszik a hiánycél teljesülését a közösségi közlekedést vagy az önkormányzatokat érintő – strukturális változtatások nélkül végrehajtandó – megvonások, a kieső forrásokat azok nagy valószínűséggel, hitelfelvétellel pótolják majd, s így elveszhet az eredeti kormányzati célkitűzés is – emeli ki Vizkelety Péter, a Generali Alapkezelő makrogazdasági elemzője.
Bajnai Gordon korábban bejelentette: lemond, ha a parlament nem fogadja el a költségvetést novemberben. A miniszterelnök ugyanakkor azt is közölte, bizonyos benne, hogy a tervezetet a törvényhozás jóváhagyja. Részletek >>
A Bajnai-kabinet által benyújtott büdzsével a Fidesz nem ért egyet, és ha kormányra kerül, vagy visszavonja, és újat alkot, vagy pótköltségvetést készít; hogy milyen technikát választanak, azt majd az adott helyzetben döntik el. Részletek >>
A Költségvetési Tanács optimistább a kormánynál
Nőtt a munkanélküliség: 419 ezren állás nélkül
A válság jó hatással volt a hiánycélra
"A Fidesz is ezt fogja csinálni"
MSZP: kőkemény, de a családok gondjaira érzékeny lesz a jövő évi büdzsé
Bajnai: nincs értelme béna kacsa kormánynak
Privátbankár