Az uniós tagországok állam-, illetve kormányfői péntek este kezdődött brüsszeli csúcstalálkozójukon az első munkaülést a gazdasági kérdéseknek szentelték, és e témakörön belül külön állásfoglalást fogadtak el a válságos pénzügyi helyzetbe került Görögországról.
Az éjjel közzétett dokumentum szerint az átfogó görög reformprogram és a szükséges törvények elfogadása képezheti az alapját egyfelől annak, hogy az euróövezet országai az IMF-fel együtt kidolgozzák az új pénzügyi támogatási program feltételrendszerét, másfelől annak is, hogy Athén időben hozzájusson azokhoz a pénzekhez, amelyekre szüksége van júliusban esedékes pénzügyi kötelezettségei teljesítéséhez.
Az euróövezet állam-, illetve kormányfői egyetértettek abban, hogy a Görögország által igényelt pótlólagos támogatást a hivatalos források mellett magánforrásokból is finanszírozzák. Ezért támogatják azt az elképzelést, hogy önkéntes alapon a magánszektor is vegyen részt a görög adósság finanszírozásában. Az eurózóna vezetői azzal a feladattal bízták meg pénzügyminisztereiket, hogy a még nyitott kérdéseket rendezzék, tegyék lehetővé már július elején a döntéshozatalt.
David Cameron brit miniszterelnök csütörtökön úgy nyilatkozott: Nagy-Britannia nem nyújt pénzügyi segítséget Görögországnak. A brit kormányfőt éppen vendégül látó Petr Necas cseh miniszterelnök hozzátette: a Cseh Köztársaság álláspontja egyezik a britek álláspontjával. Részletek >>
Vége az első szemeszternek
Az európai szemeszter keretében a tagállamok kormányait képviselő Tanács minden év elején meghatározza az unió előtt álló gazdasági kihívásokat, és stratégiai iránymutatásokat ad ezek leküzdéséhez. A tagországoknak ezt figyelembe véve április végéig szükség esetén módosítaniuk kell középtávú pénzügyi stratégiájukat, illetve nemzeti reformprogramjukat. |
Herman Van Rompuy, az állam- és kormányfői tanács elnöke elmondta, a magyar EU-elnökség alatt kipróbált eljárás részeként jóváhagyták az egyes tagországoknak külön-külön szóló gazdasági és foglalkoztatási ajánlásokat, amelyeknek a jövő évi költségvetésbe, illetve nemzeti reformprogramba iktatását valamennyi tagállam vállalta. Új módszerről van szó, mert a tagországok vezetői most először tekintettek bele ilyen mélységben egymás gazdaságpolitikai teljesítményébe - hangsúlyozta az uniós politikus. José Manuel Durao Barroso, az Európai Bizottság elnöke úgy vélte, a nemzeti felelősség felvállalását is jelenti az, hogy a tagországok elfogadták a hónap elején kiadott ajánlásokat.
MTI, Privátbankár