.jpg)
Kifejtik, hogy az élelmiszerek fogyasztói árának emelkedése 2008 első félévében a tavalyi éves inflációnál kissé magasabb, mintegy 13 százalékos lesz. A második félévben, elsősorban a magas bázis miatt azonban már lényegesen lassul, 7 százalék körüli éves mértékre.
Az árak tehát - a gyümölcs és talán az étolaj kivételével - az ősszel sem csökkennek, de lényegesen már nem is emelkednek. Kivétel lehet a sertéshús, amelynek ára az idén márciusig alig emelkedett (2,6 százalékkal egy év alatt), de a csaknem duplájára dráguló takarmányköltségek hatására áprilisban megindult az áremelkedés, és a kutatók szerint a java még csak most következik.
A növénytermesztés eredményei alaposan meghaladhatja a tavalyit. A sertéstartási kedv a magas takarmányárak miatt mérséklődik, az FVM által összeállított költségcsökkentő intézkedéscsomag legfeljebb enyhíteni képes a gondokat. Nagy kérdésnek nevezik, hogy a májusban megindult termelői áremelkedés elegendő mértékű és elég tartós lesz-e a takarmánydrágulás ellensúlyozásához.
Az új, egyelőre jónak ígérkező terméssel a búza, a kukorica, a napraforgó és a gyümölcs termelői ára csökkenni fog - de korántsem a két évvel korábbi szintre. A sertés felvásárlási ára pedig meghaladja a tavalyit a kutatók szerint.
Mértékadó nemzetközi előrejelző műhelyekre hivatkozva az összeállítás arra figyelmeztet, hogy a mezőgazdasági termékek nemzetközi szintű áremelkedése a következő években folytatódik. A folyamat az idén és a következő 1-2 évben lesz gyorsabb ütemű, majd lelassul, ahogy a kínálat felveszi a lépést a kereslet emelkedésével.
Középtávon a sokk enyhülni fog, a tavalyi áremelkedési ütemek nem ismétlődnek meg a mezőgazdasági termékeknél, de leképeződésük az élelmiszerekbe még nem ért véget. A fogyasztói árakig az egyes piacokon és termékeknél eltérő ütemben és mértékben fognak eljutni az áremelkedések. Ennek megfelelően az inflációs hatások is eltérőek lesznek - jegyzik meg.
Robbannak az árak Romániában
Bezzeg Szlovákiában sokkal jobb élni - vagy nem?
Rekordot döntött az euróövezeti drágulás
MTI