Cséfalvay: trükközés jellemezte a tavalyi büdzsét
A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára szerint sodródás, trükközés jellemezte a 2009. évi költségvetést, amely az eredetileg tervezett 2,8 százalékos hiány helyett 3,9 százalékos deficittel zárt. Cséfalvay Zoltán a 2009. évi zárszámadásról szóló előterjesztés kedden megkezdődött általános vitájában értékelt így az Országgyűlésben.
A 2009. évi eredeti költségvetési tervezet még egy százalékos gazdasági visszaeséssel és 2,8 százalékos GDP arányos államháztartási hiánnyal számolt, de a gazdaság 6,3 százalékkal esett vissza, így az előző kormány folyamatosan módosította a hiánycélt is - mondta az államtitkár. Februárban 3,2 százalékra, májusban 4,3 százalékra, szeptemberben pedig 4,1 százalékra módosult a hiánycél, amely végül 3,9 százalékra teljesült - tette hozzá.
"A 2009. évi költségvetést közel 110 milliárd forinttal úgy javította az előző kormány, hogy a 2010-re eső bevételeket már 2009-ben beszedte, azzal az elvvel, hogy toljuk át a döglött lovat jövőre" - mondta. Cséfalvay Zoltán az államháztartás gazdálkodásának 2009. évi szakszámi elfogadását javasolta, "ami nem azt jelenti, hogy az új kormány egyetért, vagy támogatja az előző kormány gazdasági és költségvetési politikáját".
ÁSZ: Nincs biztosítva az átláthatóság
Az Állami Számvevőszék a 2009-es költségvetés zárszámadásának vizsgálata során azt állapította meg, hogy a tavalyi zárszámadás normaszövegének és a mellékletek összhangjának tekintetében folytatódtak az utóbbi években tapasztalt kedvező változások, de a zárszámadás prezentációjának kialakult gyakorlata nem támogatja az információk átláthatóságát - mondta Domokos László, az ÁSZ elnöke kedden a parlamentben. Az ÁSZ elnöke azt is kifogásolta, hogy a zárszámadási törvényjavaslat nem biztosítja a folyamatok megfelelő követhetőségét, az évek közötti összevethetőséget.
Domokos László az állami vagyon ellenőrzésével kapcsolatban kiemelte: a vagyonkezelő továbbra sem rendelkezik teljes körű és pontos vagyonnyilvántartással. Elmondta: a számvevők már befejezték a 4-es metró első szakaszának ellenőrzését, a vizsgálat során a számvevők számos szabálytalanságot tártak fel, amelyeknek egy része tekintetében indokolt a büntetőjogi felelősség felvetése. Az ÁSZ szerint a rendelkezésre álló bizonyítékok több esetben alátámasztják a hűtlen kezelés bűncselekménye elkövetésének alapos gyanúját - mondta a számvevőszék elnöke.
MTI