1p
A költségvetési stabilitás megtartása és a válságkezelés mellett az európai versenyképesség növelésére is szükség van, mert anélkül a költségvetési hiányokat és a növekvő adósságokat sem lehet csökkenteni - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára szerdán Brüsszelben az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottsága előtti meghallgatásán
A költségvetési stabilitás megtartása és a válságkezelés mellett az európai versenyképesség növelésére is szükség van, mert anélkül a költségvetési hiányokat és a növekvő adósságokat sem lehet csökkenteni - mondta Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium stratégiai államtitkára szerdán Brüsszelben az Európai Parlament belső piaci és fogyasztóvédelmi bizottsága előtti meghallgatásán.

A növekedésnek az innováció lehet az egyik motorja - hangsúlyozta Cséfalvay Zoltán, hozzátéve, hogy a növekedés fenntartható kell hogy legyen, és munkahelyteremtéssel kell együtt járnia - derül ki az MTI tudósításából.

A magyar adórendszerre vonatkozó képviselői kérdésre kifejtette: a kormány intézkedéseket hoz annak érdekében, hogy a legjobb beruházási környezetet hozza létre Európában, ehhez hozzátartozik például a társasági adó 10 százalékra csökkentése. A válságadókról elmondta: azokat három évre tervezte a kormány. Remélik, hogy a társasági adó, a bürokrácia és az állami kiadások csökkentésével erőteljesebb gazdasági növekedést lehet elérni, és így 2012 után már nem lesz szükség a válságadókra.

A magyar elnökség a versenyképességi tanácsban kiemelten foglalkozni kíván a vállalatok adminisztratív terheinek csökkentésével, valamint az egységes piac szétaprózottságának megszüntetésével - mondta az államtitkár. Lehetővé kell tenni, hogy a vállalatok Európa-szerte kevésbé költségesen működhessenek, mert ez kulcskérdés a gazdasági talpra állás és a munkahelyteremtés szempontjából is - fűzte hozzá. Hangsúlyt kell fektetni arra is, hogy az európai szabványokat olcsóbban lehessen alkalmazni, különösen a kisvállalatok esetében.

Az egységes európai szabadalom bevezetése kapcsán az államtitkár elmondta: itt áttörést szeretne elérni a magyar elnökség, és törekedni fog arra, hogy a versenyképességi tanácsban már márciusban megállapodás szülessen. Cséfalvay Zoltán jelezte azt is, hogy az európai zártkörű társasággal kapcsolatos nyitott kérdések közül a magyar elnökség a minimális tőkekövetelmény, a székhely és a munkavállalói részvétel kérdéseivel szeretne foglalkozni és egy kompromisszumhoz közelebb kerülni.

Az államtitkár kiemelte: az egységes piac előnyeit csak akkor lehet kihasználni, ha annak szétaprózottsága megszűnik. Különösen fontos az áruk és szolgáltatások szabad áramlása, és a szolgáltatási irányelv megfelelő és átfogó végrehajtása elengedhetetlen a belső piac megfelelő működéséhez. A belső piaci intézkedéscsomagot a magyar elnökség prioritásként kezeli, és májusban tanácsi következtetést szeretnének elfogadni a témában.

A szolgáltatások piaca a legfelaprózottabb az Európai Unióban, különösen igaz ez az új technológia alapú szolgáltatásokra - jelezte az államtitkár. Hozzátette: az EU GDP-jének 70 százalékát adja a szolgáltatási ágazat, de csak a szolgáltatások 20 százalékának van határokon átnyúló jellege. A szolgáltatási irányelv teljes végrehajtása jelentősen, 0,6-1,5 százalékkal is gyorsíthatja a gazdasági növekedés ütemét.

A fogyasztói jogokra vonatkozó irányelvről elmondta: két és fél évnyi tárgyalás után eljött a pillanat, hogy első olvasatban megállapodás szülessen a tanács és a parlament között, a magyar elnökség erre fog törekedni.

Evelyne Gebhardt, a szocialista frakció tagja ezzel kapcsolatban elmondta: a fogyasztói jogok fejlesztésénél fontos a minőség is, hogy ne "gyorsított eljárásban" lépjenek előre, ezért a Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetsége frakció nem fogja első olvasatban megszavazni a megállapodást. Cséfalvay Zoltán válaszában hangsúlyozta, hogy az első olvasatbeli gyors megállapodás nem megy majd a minőség rovására.

A magyar adórendszerrel kapcsolatos felvetésekre reagálva az államtitkár elmondta: Magyarországon fontos azt jelezni, hogy nem a kemény munkát "büntetik" magas adókkal, ezért vezette be a kormány az egykulcsos, 16 százalékos személyi jövedelemadó rendszert - amely a legalacsonyabb Közép-Kelet Európában -, és csökkentette 10 százalékra a társasági adót. 

Anna Maria Corazza Bildt néppárti képviselő megjegyezte: konstruktív párbeszédet szeretnének folytatni a magyar kormánnyal a válságadókról, és arról, hogy ezek az adók a külföldi vállalatokat is érintik, és - szavai szerint - egyenlőtlen játékszabályokat teremtenek.

Az ülés végén Malcolm Harbour, a bizottság elnöke jelezte, hogy február 22-24-én Magyarországon tesznek hivatalos látogatást, de az informális konzultációk addig is folytatódnak - adta hírül az MTI.

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG