A háztartások a szezonálisan igazított adatok szerint nettó hiteltörlesztők voltak júliusban egyfelől a nettó forinthitel-felvétel csökkenése, másrészről pedig a devizahitelek nagyobb mértékű nettó törlesztése miatt. A háztartások nettó betételhelyezése – mind forintban, mind devizában – nőtt a júniusihoz képest.
A nem pénzügyi vállalatok szezonálisan igazított adatai júliusban nettó hiteltörlesztést mutattak. A devizában denominált nettó hiteltörlesztés mértéke jelentősen növekedett az előző hónaphoz képest, míg a forinthitelek esetében kismértékű nettó hitelfelvétel volt tapasztalható. A nem pénzügyi vállalatok júliusi adatai mind forintban, mind devizában közel hasonló összegű betétkivonást mutattak.
A háztartások szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a forintban denominált nettó hitelfelvétel 20,7 milliárd forint volt. A devizahiteleknél az előző havihoz hasonló összegű, 17,1 milliárd forint volt a nettó törlesztés.
A betéteknél a nettó elhelyezés összege újra elérte, sőt kissé meg is haladta a májusi szintet, forintban 69,0 milliárd, devizában pedig 62,5 milliárd forint volt.
A szezonálisan nem igazított állományi adatok szerint a háztartások forinthitel állománya 16,6 milliárd forinttal növekedett, a devizahiteleknél pedig 155,3 milliárd forint állománycsökkenés történt. A devizahiteleknél az átértékelődés és egyéb változás az összes nettó törlesztésből 143,1 milliárd forintot, több mint 92 százalékot képviselt. A teljes állományon belül legnagyobb súllyal bíró svájci frank alapú (folyó árfolyamon számított) hitelállományok már negyedik hónapja csökkennek valamennyi, lakáscélú-, fogyasztási- és egyéb hiteltípusban. A rögzített árfolyamon számított adatok szerint a svájci frankban felvett hitelállományok már januártól kezdődően csökkentek.
A forintbetétek szezonálisan nem igazított állománya az előző havit 6,9 milliárd forinttal, a devizabetéteké 36,5 milliárd forinttal haladta meg. A devizabetétek állománynövekedése 62,5 milliárd forint nettó elhelyezésből és 26,0 milliárd forint átértékelődésből és egyéb változás okozta csökkenésből származott.
A nem pénzügyi vállalatok júliusi szezonálisan igazított, árfolyamszűrt adatai szerint a forintban denominált adatok 12,3 milliárd forint, a devizában pedig 96,5 milliárd forint nettó törlesztést mutattak. A betéteknél – mind forintban, mind devizában – egymáshoz hasonló összegű, 14,2 milliárd illetve 15,3 milliárd forint nettó kivonás történt.
A szezonálisan nem igazított adatok szerint a forinthitelek állománya 24,7 milliárd forinttal növekedett, a devizahiteleké 193,2 milliárd forinttal csökkent. A devizahitelek állománycsökkenésének több mint fele átértékelődésből és egyéb változásból adódott.
A forintbetét-állományok 45,2 milliárd forinttal, a devizabetét-állományok 62,4 milliárd forinttal csökkentek. A devizabetétek csökkenését fele-fele arányban átértékelődés és egyéb változás, illetve nettó kivonás okozta.
A külföldi kötelezettségek állománya ismét csökkent, júliusban a hitelintézetek mérlegfőösszegének 31 százalékát tette ki - olvasható az MNB összefoglalójában.
S&P: nem jó, hogy külföldről finanszíroznak
MNB: vigyázzunk a tartalékainkra!
Meddig nyögjük még a magas törlesztőrészleteket?
A devizaadósoknak akart kedvezni a jegybank?
Csak jövőre tudjuk meg, mi az a hitelválság
Bankszektor: a hitelezés az egyetlen akadály
Privátbankár