1p

Elmossa az árrésstopot a recesszió?
Mekkora sebeket ejt rajtunk Donald Trump vámháborúja?

Online Klasszis Klub élőben Jaksity Györggyel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves közgazdászt!

2025. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Gazprom feltétlenül szerződést köt az Emfesszel a gázszállításról - idézett a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap egy az óriáskonszernhez közelálló forrást
A Gazprom feltétlenül szerződést köt az Emfesszel a gázszállításról - idézett a Vedomosztyi című orosz gazdasági lap egy az óriáskonszernhez közelálló forrást annak kapcsán, hogy a Gazprom újra megakadályozta a gáz adójának és exportadójának emelését, és az ebből a kincstárba várt összeget az export növeléséből ígéri fedezni.

A monopóliumnak immár 2006 óta sikerül megakadályoznia az adók emelését: a bányajáradék 2006 óta 147 rubel/1000 köbméter - ezt a kormány minimum 10 százalékkal szándékozott emelni -, a 30 százalékos exportadót pedig 35 százalékra akarták növelni.  

2006-ban a konszern 80 milliárd rubelnyi bányajáradékot fizetett. 2007-ben a pénzügyminisztérium javasolta, hogy az adót öt év alatt emeljék az ötszörösére, de ekkor Dmitrij Medvegyev jelenlegi államfő, akkor a Gazprom igazgató tanácsának elnöke, meggyőzte Vlagyimir Putyin akkor államfőt azzal, hogy a konszern nyeresége a szokatlanul enyhe tél miatt csökkent.

Tavaly a Gazprom arra hivatkozott, hogy az oroszországi eladások ráfizetésesek, nagy beruházásokba kezdett, s javasolta, hogy az adóemelés kérdését halasszák 2011-re. Ezúttal azzal érvelt, hogy 2010-ben várhatóan a hivatalos prognózisoktól eltérően alakul a gáz ára, s hogy az export növekedése folytán éppen az eddiginél 60 milliárd rubellel többet fizet majd a költségvetésbe, vagyis annyit, amennyit a pénzügyminisztérium az adóemeléstől várt volna.

Az export növekedése Vlagyimir Putyin kormányfőnek a legutóbbi kormányülésen tett kijelentése szerint abból várható, hogy  többek között Magyarországon és Lengyelországban a Gazprom lép az eddig a gázt szállító RoszUkrEnergo (RUE) helyére. A RUE - amelynek 50 százaléka a Gazprom, 45 százaléka Dmitrij Firtas üzletember tulajdonában van - Viktor Juscsenko ukrán elnök kívánságára 2006 óta a közép-ázsiai gáz kizárólagos ukrajnai szállítója volt, s a Gazpromtól vásárolt gázból megmaradt mennyiséget  Magyarországra, Lengyelországba, Szlovákiába és Romániába szállította.

Az idén év elején az orosz gáz európai szállításainak kiesését okozó, kéthetes orosz-ukrán gázháború nyomán megkötött, Julija Timosenko ukrán kormányfő által aláírt orosz-ukrán gázszállítási szerződés azonban kiiktatta a gázszállítási sémából a RUE-t. A Gazprom nem adott el a cégnek több gázt, s a RUE ügyfelei, köztük az Emfesz, gáz nélkül maradt.

Mind az Emfesz, mind a lengyel PGNiG haladéktalanul tárgyalásokat kezdett a Gazprommal új szerződés megkötéséről, s a Vedomosztyi által idézett, a Gazpromhoz közelálló forrás szerint a szerződéseket még nem kötötték meg, de kétségkívül meg fogják kötni. Az illető szerint ez évi 5-8 milliárd köbméterrel növeli majd az exportot, ami az exportvámból 400-700 millió dollárt, avagy 14-24 milliárd rubelt jelent a költségvetésnek.  Tavaly a Gazprom saját adatai szerint 462 milliárd rubel gázexport-adót fizetett.

Emellett a Gazprom szerint várhatóan nő a meglévő szerződések alapján fizetendő exportvám, mivel a konszern úgy véli, az illetékes minisztérium prognózisánál nagyobb mértékben nő majd a kőolaj, s ennek nyomán a gáz ára. A hivatalos prognózis szerint 2010-ben az olaj hordónként 55 dollárba kerül majd, a Gazprom viszont ennél nagyobb növekedésre számít, bár számot nem említ. Tény, hogy a hivatalos prognózison felüli akár csupán 10 százalékos áremelkedés is 1,2-1,5 milliárd dollár többletet jelent a költségvetésnek a jelenlegi exportmennyiség mellett.

Ez megfigyelők szerint a 2010-re várható árfolyam mellett 40-50 milliárd rubel, de a Gazprom szerint ennek többszörösét jelenti a költségvetés számára, s ennek fele származna az európai gázárak prognózison felül várt emelkedéséből.

Nabucco-kudarc: még jobban függünk az oroszoktól
102 milliárdos hiánnyal számol Moszkva
Ukrajnának még mindig pénz kell a gázra 
Egymásra talált Merkel és Medvegyev
Céges össztűz a gázárra

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG