.jpg)
Nicolas Sarkozy francia elnök azt írta Obamának, alig várja, hogy az új amerikai elnök munkába álljon, s hogy Franciaország kéz a kézben akar együtt dolgozni barátjával és szövetségesével, Amerikával.
Gordon Brown brit miniszterelnök kedd esti nyilatkozatában szoros együttműködést ajánlott Obamának, aki "új fejezetet" jelent az amerikai és a világtörténelemben. "Nemcsak az első fekete elnök, hanem nagy elszántsággal lát hozzá a világ problémáinak megoldásához".
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti könnyebb párbeszédet, valamint határozottságot kívánt az új amerikai elnöknek beiktatása alkalmából Mirek Topolánek cseh kormányfő, az EU soros elnöke. Topolánek továbbá azt kívánta Obamának, hogy legalább részben sikerüljön megvalósítania mindazt, amit eltervezett. Csehország szívesen venné, ha Obama részt venne az EU nem hivatalos energetikai és klímavédelmi csúcstalálkozóján, amely Prága tervei között szerepel - közölte Topolánek a cseh uniós elnökség honlapján.
José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke nyilatkozatában partnerséget ajánlott Obamának a globális problémák megoldásában. Mint mondta, "az előttünk álló kihívások nincsenek tekintettel a nemzeti határokra".
José Luis Rodriguez Zapatero spanyol miniszterelnök szerint Obama beiktatási beszéde "nagyon pozitív" volt, és reményt adott arra, hogy egy igazságosabb nemzetközi rend jöhet létre, és a párbeszéd és a béke teret nyerhet a konfliktusokban.
Silvio Berlusconi olasz kormányfő, a G8 csoport soros elnöke arra hívta fel az új amerikai elnököt, hogy közösen szálljanak szembe a nagy kihívásokkal: a pénzügyi válsággal, a közel-keleti és az afganisztáni helyzettel.
Simon Peresz izraeli államfő kijelentette, hogy Obamának mint "nagy elnöknek" a békéért és a terrorizmus ellen kell küzdenie, javítania kell a környezet állapotán, és a fiatal nemzedékeknek jobb jövőt kell kínálnia. Mindenki azt reméli, hogy Obama "jóakarattal és párbeszéddel" békés megoldást hoz a Közel-Keleten minden érintett félnek - mondta Peresz.
Manusehr Mottaki iráni külügyminiszter szerint "ha Obama a helyes utat választja, és a múltat maga mögött hagyja, véget vet az ellenségeskedésnek és a hegemóniatörekvéseknek, és nem ismétli meg a korábbi hibákat, nem lesz ellenségeskedés". Mahmúd Ahmadinezsád korábban úgy nyilatkozott, hogy amennyiben az Obama által hangoztatott változás bekövetkezik, és létrejön a tiszteleten és barátságon alapuló közeledés, "ezt melegen üdvözölni fogjuk".
A remény új hangjának nevezte Obamát gratuláló levelében Nelson Mandela egykori dél-afrikai államfő, a faji megkülönböztetés elleni küzdelem hőse, aki az új amerikai elnök beiktatását Dél-Afrika demokratikus átalakulásához hasonlította.
Argentína arra hívta fel az új amerikai elnököt, hogy alakítson ki "új viszonyt" Latin-Amerikával. Sergi Massa elnöki kabinetfőnök reményét fejezte ki, hogy új fejezet nyílik az Egyesült Államok és Latin-Amerika kapcsolataiban, és Obamát a régió nagy reményének nevezte.
Obama: Amerika nem cselekedhet kénye-kedve szerint
Még jobb barátunk lehet Amerika
Az Obama-csoda kell most a világnak
Bushnak nincs lelkiismeret-furdalása
Mindenki Obamát akarja látni
Az Obama-terv csak az első lépés
MTI