Fizetésképtelenségi eljárások száma

A felszámolási eljárások száma 34%-kal, a végelszámolások száma pedig 37%-kal növekedett meg. Már a tavalyi évben a válság kitörése előtt látható volt, hogy egyre több céget zárnak be a tulajdonosok, így hát nem csoda, hogy a végelszámolások növekedési üteme tovább növekedett, ami valójában jelenthetne némi reményt a piac tisztulására, hiszen ezek a megszűnő vállalkozások nem hagynak maguk után tartozást, ám gyakorlatilag a vizsgált időszakban több céget jegyeztek be, mint ahány megszűnt. Némi változás mutatkozik az „igazi csődeljárások” számát tekintve, amelyek a vállalkozások fizetőképességének helyreállítására irányulnak. Az év első kilenc hónapjában az eljárások száma többszöröse az előző éveknek mégis ez az arány jóval elmarad más országokhoz képest. A Coface véleménye szerint a szeptemberben hatályba lépett új csődtörvény még nem érezteti a hatását, hiszen a csődeljárások száma még mindig csekélynek bizonyul a felszámolási és végelszámolási eljárásokhoz képest, komolyabb hatása a jövő évre várható.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
Az viszont már most nyilvánvaló, hogy az életbe lépett szabályozás jóval nagyobb felkészültséget, részvételt, és komolyabb anyagi ráfordítást fog igényelni a hitelezőktől – állítja dr. Czibor Zsolt a Coface Hungary jogásza.
A veszélyeztetettek rangsora
Nem a multikon keresztül jön el a jólét |

Elfogytak a kockázatmentes ágazatok
A kockázatosságot reálisan tükröző fizetésképtelenségi hányadot vizsgálva az látszik, hogy évek óta érdemi változás nem történik a kockázati rangsorban. Élen a szolgáltatást folytató cégek állnak, őket követi az építőipari, valamint textilipari tevékenységet folytató vállalatok, de az országos átlag felett található számos ágazat, mint: fuvarozók, a kiskereskedelem, fa és bútoripar, papír és csomagolóipar, a nyomda és kiadói tevékenységet végzők, az építőipar, az élelmiszeripar valamint a nagykereskedelmi vállalkozások, de az autóipar is az országos átlag felé emelkedett. Igencsak elgondolkodtató és általános válság képét idézi fel, hogy a vizsgált ágazatokból nincs olyan ágazat, amely csökkenteni tudta volna a fizetésképtelenségi arányszámát.

Ám szembeötlő, hogy legkisebb mértékben az élelmiszer valamint a gépiparnál regisztrált legkisebb növekedést a Coface. Bár maga a válság kimutathatóan nem érintette ezeket az ágazatokat, ennek ellenére az élelmiszeripart kockázatos ágazatnak tekinti a Coface. Az egyes iparágakban tevékenykedő cégek számát összehasonlítva az eljárások számával kiderül, hogy szintén az építőipar (eljárások 19,73%, összesen bejegyzett cégek 13,54%) valamint a textilipar (eljárások 1,11%, összesen bejegyzett cégek 0,75%) teljesít a legrosszabbul. Jellegzetes eltéréseket az acélés fémiparban, a fuvarozó- valamint a kereskedelmi vállalkozásoknál regisztrált a Coface. Ebben az összehasonlításban – az ingatlangazdálkodási ágazat (eljárások 6,02%- a, összesen bejegyzett cégek 13,92%-a) teljesített a legjobban.
Regionális eltérések
A földrajzi eloszlást vizsgálva kiderül, hogy 2009 első kilenc hónapjában a legtöbb eljárást természetesen a fővárosban valamint Pest megyében folytatták (az összes hazai fizetésképtelenségi eljárás közel 50 %-át). Budapesten az eljárások 37%-át, Pest megyében, pedig 10%-át indították. Az első kilenc hónapban regisztrált eljárások megyei részarányát vizsgálva a megyékben bejegyzett cégek számával, markáns eltéréseket Szabolcs-Szatmár megyében tapasztaltunk (eljárások 6,29%-a, összesen bejegyzett cégek 2,72%- a), Nógrád megyében (eljárások 2,01%-a, összesen bejegyzett cégek 0,92%-a),valamint Békés megyében (eljárások 2,27%-a, összesen bejegyzett cégek 1,64%-a) regisztrált a Coface.

Az export a kitörési pont?
Cégeink belenyúlnak a jóba: az EU-kasszába |

Tény, hogy egyre többen ébrednek rá, hogy működésük fenntartásához mindent meg kell tenniük annak érdekében, hogy csökkentsék a nemfizetésből eredő kitettségüket, mégis a válság mértékéhez képest nem a várt mértékben növekedett meg ezeknek a technikáknak a használata. Már pedig azok a vállalkozások, amelyek nem veszik igénybe az olyan kockázat csökkentő eszközöket, mint a céginformáció, a hitelbiztosítás vagy valamelyik cég általi követelésbehajtás, könnyen abba a helyzetbe kerülhet, hogy megbízója, beszállítója nem fizetéssel „hálálja meg” mulasztását.
Felszámolások: vissza a negatív trendhez
Riasztó adatok: csendben mennek tönkre a cégek
A feledékeny cégeknek kedvez az új csődtörvény?
Segítenek a bajba jutottakon - persze nem ingyen
Szeptemberi újdonságok a csődtörvényben
Széllel szemben: egyre több a vállalkozás
Privátbankár