Csökken a kecskeméti iparűzési adó
"Az adócsökkentés ösztönző hatásától azt várom, hogy további vállalkozások települnek Kecskemétre, az itt megtelepedett cégek további beruházásokat hajtanak végre" - mondta Zombor Gábor polgármester, a napirendi pont vitájában.
A város első embere beszámolt arról, hogy a település legnagyobb adózóival több alkalommal konzultált az elmúlt hónapokban, akik arról tájékoztatták, hogy a növekvő központi adóterhek mellett a helyi adó nagysága alapvető szemponttá vált új beruházások indításánál, és a bővítésnél. Zombor utalt arra a felmérésre, melyben a megkérdezett helyi vállalkozások 53 százaléka nyilatkozott arról, hogy 2008-2010 között saját forrásból beruházásokat, fejlesztéseket valósít meg Kecskeméten. A tervezett beruházási költség meghaladja a 4 milliárd forintot.
Brúszel László önkormányzati képviselő kételyeinek adott hangot az adócsökkentés miatt, mert nem lát arra biztosítékot, hogy miből pótolja a város a négy év alatt 3,5 milliárd forint bevételkiesést. A képviselő szerint az az elméletileg helyes következtetés, hogy az adócsökkentés bevételnövekedést eredményezhet, a mai gazdasági környezetben nem biztos, hogy realitássá is válik.
Az adócsökkentés azt jelenti, hogy négy év alatt 3,54 milliárd forint marad a Kecskeméten adózó gazdasági társaságoknál. Kecskemét iparűzési adóból származó bevétele eddig egyenletesen nőtt, 2007-ben megközelíti a 4,7 milliárd forintot, mely a város saját bevételeinek több mint negyven százalékát teszi ki.
Magyarországon a megyei jogú városok mindegyikében a maximálisan kivethető, 2 százalékos nagyságú helyi iparűzési adó van érvényben.
Az EU döntött: maradhat az iparűzési adó
Cáfol a honvédelmi tárca: repülnek a Gripenek
Mennyit kóstál egy vidéki telek?
Munkaadó és munkavállaló egyszerre lesz büntethető (hanganyag)
MTI