
A bankok által kihelyezett lakáshitel-állomány mára meghaladja a 2800 milliárd forintot, a havi növekmény több tíz milliárdos. |
A lízing a finanszírozó számára mindenképpen kevesebb kockázattal jár: a lakáshitel és a -lízing közötti legfőbb különbség ugyanis az, hogy banki kölcsönnél az ügyfél tulajdonába kerül az ingatlan, lízingeléskor viszont a futamidő alatt a finanszírozó a tulajdonos. Ennek megfelelően, ha az ügyfél szorult helyzetbe kerül, és nem tudja fizetni törlesztőrészleteit, a banki kölcsönnel egérutat nyer, ott ugyanis hónapokba, de akár évekbe is telhet, amíg legvégső megoldásként elveszik tőle az ingatlant, ám a lízingnél ez szinte azonnal megtörténik - írja a Világgazdaság.
Az összes lakáshitel összehasonlítása
A kamatok és egyéb díjak tekintetében az államilag támogatott lakáshitelek alulmaradnak a lízinggel szemben; a devizaalapú piaci kölcsönök azonban általában kedvezőbb kamatozásúak - amennyiben vállaljuk az árfolyamkockázatot.
A banki hitel és a lízing versenyében utóbbihoz kapcsolódóan az adókedvezmény is gyakran előkerül. A zárt végű lízingnél lakásszerzési kedvezményt igényelhetnek azok, akik eladták régi lakásukat, és a pénzből újat lízingelnének. Az szja-törvény szerint a magánszemélyek visszaigényelhetik az ingatlan eladásából származó jövedelem utáni adót, ha azt öt éven belül lakáscélra fordítják. Kedvezmények természetesen a hiteleknél is vannak: ha valaki 1993. december 31. után lakás építésére, építtetésére, bővítésére vagy lakótelek, lakás vásárlására hitelintézettel lakáscélú felhasználásra, lakáscélú hitelszerződést kötött, akkor a kölcsön adósaként szintén adókedvezményre jogosult - írja a Világgazdaság.
További adózási tudnivalók
Drágábbak lesznek az új lakások
Elszálló lakbérek a fővárosban
Drágább és nagyobb lakások, több hitel (hanganyag)
Megdöbbentő magyar pénzügyi kulturálatlanság
Hitel elévülési idő: érdemes váltani?