Csökkent a BMI: lassul a feldolgozóipar
Az MLBKT tájékoztatása szerint az index novemberi csökkenése a feldolgozóipar lassuló ütemű növekedését jelzi az előző két hónap gyorsuló növekedését követően. A novemberi fellendülés kisebb ütemű a tavaly novemberi 52,2 százaléknál, és elmarad az előző három év azonos hónapjaiban mért értékek 52,9 százalékos átlagától is.
A két első őszi hónap gyorsuló ütemű növekedése nem folytatódott novemberben, így előreláthatóan a feldolgozóipar negyedik negyedéves és éves átlagos teljesítménye elmarad majd a tavalyitól.
A január-novemberi időszak teljesítményét átlagosan növekedés jellemzi, a 11 havi átlagos index értéke 52,4 százalék, ami azonban elmarad az előző két évben mért 53,5 (2006) és 54,0 (2005) százalékos értékektől.
A novemberi felmérés részindexeinek többsége kisebb növekedést jelez, mint egy hónappal korábban. Ez alól kivétel a beszerzési árak index 67,6 százalékos értéke, ami az előző hónaphoz képest 7,6 százalékponttal nőtt, így az árak nagyobb növekedését jelzi. Az index értéke nagyobb az előző év azonos időszakában mért 61,9 százaléknál is.
Csökkent viszont a termelési mennyiség növekedése, így a kibocsátás-bővülés novemberi 51,4 százalékos értéke elmarad a tavalyi év azonos hónapjában mért 53,5 százaléktól. Az előző hónaphoz hasonlóan tovább lassult az új megrendelések növekedési üteme, az index 5,2 százalékponttal 52,0 százalékra csökkent.
A külpiaci mutatók értéke csökkent az előző hónaphoz képest. Az 54,1 százalékos import index azonban továbbra is növekedést jelez, szemben az export index 48,1 százalékos, csökkenést mutató értékével.
A szeptember-októberi időszak növekedését követően novemberben visszaesett a foglalkoztatás a feldolgozóiparban. A foglalkoztatási index értéke 8,4 százalékponttal 45,8 százalékra csökkent, így nagyobb csökkenést mutat, mint az előző három év azonos időszakaiban mért értékek 46,8 százalékos átlaga.
Csökkent a nagyvállalati konjunktúra index
A közbeszerzés akadályozza a megújulást?
Derűlátó beszerzési menedzserek (hanganyag)
MTI