A gazdasági csúcson a kormány azt javasolja majd, hogyha az állam a jövőben nem fizet időben partnereinek, akkor ugyanúgy késedelmi kamat terhelje, mint a gazdasági élet más szereplőit hasonló esetben - mondta a miniszterelnök a Befektetői Tanács ülését követő sajtótájékoztatón. Gyurcsány Ferenc kifejtette, ez a javaslat az állam megbízható fizetési készségét növeli majd.
A miniszterelnök elmondta, ha a legnagyobb ellenzéki pártnak valóban van egy olyan, több mint 1000 milliárd forintos valós adócsökkentési programja, amelyik például nem veszélyezteti az egyensúlyt és a szociális biztonságot, akkor azt meg kell valósítani. Hozzátette: nem szabad megfosztani a választókat, az országot attól, hogy megismerjék ezt a programot.
A miniszterelnök azt kérte, "akinek van a zsebében egy ilyen program", az tegye világossá miből finanszírozná és hogyan illesztené a költségvetésbe. Gyurcsány Ferenc elmondta azt is, "tudok támogatni egy ilyen programot akkor, ha többet hoz a konyhára, mint amennyi kárt okoz".
Ezzel készül a kormány
A kormány az elhúzódó reálgazdasági válság közepette négy jelenség kezelését tartja kiemelten fontosnak: a szűkülő pénzügyi források és a zsugorodó exportpiacok ellensúlyozását, valamint a növekvő munkanélküliség mérséklését és a versenyképesség fokozását - derül ki a miniszterelnök által összehívott csütörtöki gazdasági csúcs résztvevőinek elküldött vitaindítóból.
A gazdasági minisztérium által készített anyagban a kormány azzal a kérdéssel fordul a gazdasági csúcs résztvevőihez, hogy milyen eszközöket javasolnak a válság hatásainak csökkentésére.
A kormány kíváncsi a résztvevők véleményére a likviditási finanszírozási helyzet megoldása ügyében, különös tekintettel a kis- és középvállalkozásokra. A kabinet emellett az export és a hazai piacok szűküléséből fakadó keresletcsökkenés ellensúlyozásáról, a munkahelymegtartásról és a versenyképesség erősítése érdekében szükséges hosszú távú szerkezetváltáshoz kapcsolódó intézkedésekről kérné ki a parlamenti pártok és a meghívott munkavállalók, munkáltatók és a kamarák álláspontját.
Az MTI birtokába került dokumentum szerint a kormány a következő két évben több mint 1000 milliárd forintos forrásbővítést tenne lehetővé a gazdaságban. A kabinet korábban 800 milliárd forint hatású támogató csomagot dolgozott ki a mikro-, kis- és közepes vállalkozások számára, hogy csökkentse a hitelforrások szűküléséből és az exportpiacok zsugorodásából várható működési zavarokat és növekedéscsökkenést. Most ezt bővítenék.
Az 1000 milliárdos csomag elemei: az Új Magyarország Fejlesztési Terv forrásainak átcsoportosítása gazdaságfejlesztésre és munkahely-megtartásra; a pályázati feltételek enyhítése és új támogatási konstrukciók kidolgozása a vissza nem térítendő források felhasználására; a visszatérítendő források bővítése; piacbővítő és munkahelymegtartó lépések; a versenyképesség érdekében egyszerűsödő foglalkoztatási és uniós pályázati adminisztráció, és állami késedelmi kamatot bevezetése. A dokumentum szerint a kormány javaslatot tesz a foglalkoztatást terhelő adó- és járulékterhek csökkentésére, valamint korrupcióellenes intézkedésekre is.
A gazdasági csúcsértekezlet a parlamenti gazdasági bizottságának csütörtöki ülése keretében zajlik majd, amelyen a kormány nevében a vitaindítót Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter tartja. Hasonlóan a szintén a kormányfő által kezdeményezett nemzeti csúcshoz, a pártvezetők és a frakcióvezetők időkeretben szólalhatnak fel. Az MTI úgy tudja, a gazdasági csúcson Gyurcsány Ferenc pártelnökként szólal fel és új kezdeményezéseket tesz.
A Fidesz hét ponttal megy a csúcsra
Három feladat elvégzésére és egy hétpontos csomag megvalósítására tesz javaslatot a Fidesz a miniszterelnök által összehívott gazdasági csúcson. Matolcsy György, a Fidesz gazdaságpolitikusa azt mondta: ki kell mondani, hogy Magyarországon gazdasági válság van, amit pénzügyi megszorító lépésekkel nem lehet kezelni, gazdaságélénkítő programra van szükség.
Matolcsy György a Fidesz nevében három feladat elvégzését javasolja a gazdasági csúcs résztvevőinek. Az ellenzéki politikus szerint elsőként szembe kell nézni a gazdaság valós helyzetével, és meg kell állapítani, hogy már harmadik éve gazdasági válság van Magyarországon, a válság a gazdaságról terjedt át a pénzügyekre, nem fordítva, ahogy a globális pénzügyi válság esetében történt.
A második feladat a Fidesz szerint az, hogy meg kell keresni a gazdasági válság okát. Matolcsy György erről azt mondta: 2001-2002-ben Amerikában és Európában recesszió volt, erre az Orbán-kormány, helyesen, egy anticiklikus gazdaságpolitikával válaszolt. Az új kormány hibája az volt, hogy amikor 2003 második felében a világban elindult a konjunktúra, nem hagyott fel az anticiklikus eszközökkel, hanem továbbra is államháztartási deficitet növelt - szögezte le az ellenzéki politikus.
A harmadik feladat a kivezető út felvázolása - mondta Matolcsy György. Szerinte keresletszűkítő, megszorító politikával gazdasági válságból nem lehet "kijönni", azt pénzügyi eszközökkel nem lehet megoldani. E helyett növekedéserősítő, foglalkoztatást bővítő programra lenne szükség.
A növekedési politika kivitelezésére hétpontos csomagot ajánl a Fidesz a kormánynak. Matolcsy György szerint először a program karakterét kell meghatározni, ez pedig piac-, jövedelem- , beruházásbővítés, bizonyos vállalati szektorok feltőkésítése.
A gazdaságélénkítő program második elemeként a Fidesz azt javasolja, hogy minden, nem lekötött, halasztható uniós forrást csoportosítsanak át közvetlen gazdaságfejlesztésre, ezen belül közvetlenül a mikro kis-és középvállalkozások számára javuló feltételek mellett.
A csomag harmadik eleme egy célzott adó- és járulékcsökkentési program lenne - mondta az Orbán-kormány volt gazdasági minisztere. Szerinte ez a program, a "jelenlegi helyzet ismeretében", a munkaadói járulék csökkentésével kezdődhetne. Egy energiatakarékossági és megújulóenergia-program lenne a csomag negyedik eleme; a Fidesz azt szorgalmazza, hogy az uniós forrásokból 500 milliárd forintot csoportosítanak át e célra.
Ötödik elemként Matolcsy György a gazdasági csúcson azt javasolja majd, hogy készítsenek egy mezőgazdasági és élelmiszerprogramot. A Fidesz-csomag hatodik elme egy építőipari program, amely az önkormányzati beruházások gyorsítását írná elő, és tartalmazna egy új lakásprogramot is.
Egy bürokráciacsökkentő-program lenne a gazdaságfejlesztési program hetedik fejezete, amely a "pénzforgási sebesség növelését" célozza meg - mondta Matolcsy György. Hozzátette: a magyar gazdasági válság egyik legfontosabb oka, hogy a gazdasági szereplők közül mindegyik, de elsősorban az állam mesterségesen, több eszközzel fékezi a pénzforgási sebességet.
SZDSZ: eurót minél hamarabb!
Három pontban foglalhatók össze az SZDSZ javaslatai, amelyekkel a gazdasági csúcson elő akarnak állni: a liberális párt az euró mielőbbi bevezetését, a több mint kilencezer állami feladat áttekintését és csökkentését, valamint a közhivatalokban a fordított felelősség elvének bevezetését szorgalmazza majd - mondta Kóka János egy keddi sajtóbeszélgetésen.
A frakcióvezető nem kívánt minden részletet ismertetni, mert Fodor Gábor pártelnökkel együtt, szerdai sajtótájékoztatójukon fognak róluk beszámolni. Kóka János a gazdasági válság miatt kiemelte az euró minél korábbi bevezetését.
A KDNP adóátrendezést javasol
A Kereszténydemokrata Néppárt a kormány egyoldalú és rossz válságkezelésére hívja majd fel a figyelmet a gazdasági csúcson, ahol adóátrendezést, adócsökkentést javasol majd. Hargitai János, a KDNP szakpolitikusa azt mondta: a kormány egyoldalú és rossz lépéseket tesz a válság kezelésére, amikor semmi mást nem csinál, csak kiadást csökkent. Szerinte azonban ott is rossz helyre nyúlnak a 13. havi bérek elvételével és a nyugdíjak kurtításával. A képviselő hozzátette: egy kormányzati megrendelésre készült anyagból az derül ki, hogy sok száz milliárdot lehetne a kiadási oldalon megtakarítani 2010-ig.
A KDNP azt mondja, hogy az adórendszeren belüli átcsoportosítással is több lehetőséget lehetne adni a gazdaságnak - közölte. Ugyanakkor jelezte: a KDNP szerint "a több, az kevesebb", hiszen ha lemondanánk bizonyos adóbevételekről, az nem jelentene feltétlenül adókiesést a költségvetésnek. Szerinte ugyanis jelenleg lehetetlen helyzetben vannak a magyar vállalkozások, így mindenki számára egyetlen fegyver marad, az adóeltitkolás. Tehát ha kevesebbet kérnénk, többet kapnánk - fogalmazott.
Gyurcsány és Orbán "közös ellensége"
Kiss Péter: a válság hozza el a magyar eurót?
Orbán: közmegegyezés nélkül nem megy
Gyurcsány: a megelőzés sokkal könnyebb
Gyurcsány: másfél éves válság jön
MTI