1p
A Közép-Európában folyósított devizaalapú hitelek a jelenlegi válság egyik "legdivatosabb témájává" váltak, a jelenség egyes elemeit azonban a piac eleve aránytalanul eltúlozta
A Közép-Európában folyósított devizaalapú hitelek a jelenlegi válság egyik "legdivatosabb témájává" váltak, a jelenség egyes elemeit azonban a piac eleve aránytalanul eltúlozta, más kockázati elemek pedig gyakorlatilag eltűntek a térségi makrohelyzet javulásával, áll az egyik vezető londoni befektetési csoport átfogó elemzésében.

A Bank of America-Merrill Lynch (BoA-ML) globális bankcsoport londoni befektetési elemző részlege a "Devizahitelezés - tények és mítoszok" című tanulmányban a közép-európai gazdaságokba kiáramlott devizaalapú hitelekről azt írja: a pénzügyi szektoron kívüli közép-kelet-európai magánadósok körében a devizaadósság aránya a teljes adósságon belül ugyan valóban magas, ám a devizaadósság önmagában jóval kisebb a közhiedelem által feltételezettnél, mivel (a fejlettebb piaci térségekkel összehasonlítva) általánosságban is alacsony a kint lévő hitelállomány. Ez azt jelenti, hogy az abszolút számokat tekintve a devizaadósságok sem nagyok.

Ráadásul a nettó devizaadósság-kockázat még alacsonyabb, mint a fejlett országokban, hiszen a belső piacra kihelyezett devizaalapú hitelek 25-45 százalékát fedezik a devizabetétek az egyes térségi országokban, áll az elemzésben.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint a bruttó küladósságok magasak ugyan - különösen Magyarországon -, azonban ezek zöme a bankszektoron belüli, illetve vállalatcsoporton belüli (vagyis általában tulajdonosi) hitel, és a pénzügyi szférán kívüli devizaadósság-ráták nem túlzottan magasak, a hazai össztermékhez (GDP) mérve 13-17 százalék közöttiek a térségben.

A BoA-ML londoni elemzői szerint emellett a devizaadósságok - mind a külső, mind a devizában folyósított belső kötelezettségek - többsége hosszú lejáratú, a rövid futamú devizaadósságok pedig könnyen kezelhetők, tekintettel a közép-kelet-európai gazdaságok fizetésimérleg-helyzetében végbement javulásra.

Az elemzés "teljes félreértésnek" nevezi azt a "hiedelmet", hogy a térségi valuták külső értékvesztése nyomán súlyosan romlott a pénzügyi szektoron kívüli magánadósok pénzügyi helyzete. A cég szerint ugyanis az adott devizáknál - például az eurónál vagy a svájci franknál - lezajlott kamatcsökkentések hatása felülmúlta a helyi valutaárfolyam-gyengülésekét.

Ez azt jelenti, hogy a devizaalapú hitelek adósságszolgálati költsége az utóbbi egy évben nemhogy nem nőtt, de egyenesen csökkent a BoA-ML szerint.

A cég saját számítása szerint például Lengyelországban egy tipikus, svájci frankban folyósított lakossági jelzáloghitel havi törlesztése éves összevetésben 5,5 százalékkal mérséklődött. Magyarországon, ahol a lakosság mellett a vállalati szektornak is jelentős devizaalapú adósságállománya van, egy tipikus vállalati devizahitel havi törlesztési összege 7,5 százalékkal alacsonyabb éves összehasonlításban, tekintettel arra is, hogy a forint eddig jobban teljesített, mint a lengyel zloty, áll az elemzésben.

A Bank of America-Merrill Lynch szerint "értelmetlenek" azok a kezdeményezések, hogy a szabályozó hatóságok "számolják fel" a devizaalapú hitelezést, mivel a bankok maguk máris annyira megszigorították kihelyezési gyakorlatukat, hogy a devizahitelezés "gyakorlatilag halott", az állomány látszólag továbbra is robusztus növekedését szinte kizárólag árfolyamhatások okozzák.

Az ország, ahol beszüntették a devizahitelezést
Törlesztőrészlet: moratórium szeptemberig
Azt csinálnak velünk a bankok, amit akarnak
Hitelproblémák megoldása: a kölcsön

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG