1p
Magyarország minél előbb be kíván lépni az euró előszobáját jelentő ERM-II árfolyamrendszerbe, erről a tárgyalások 2009-ben megkezdődhetnek - mondta Veres János
Magyarország minél előbb be kíván lépni az euró előszobáját jelentő ERM-II árfolyamrendszerbe, erről a tárgyalások 2009-ben megkezdődhetnek - mondta Veres János pénzügyminiszter a Napi gazdaság által szervezett "Felszínen maradni - élet a pénzügyi válság után" című konferencián.

Az Európai Unió által nyújtott 6,5 milliárd euró összegű hitel első részletét decemberben fogja lehívni Magyarország, a lehívás négy ütemben történik - jelentette be a pénzügyminiszter. Ebből az összegből nem lehet a vállalkozások számára forrást biztosítani - tette hozzá.

Az IMF által nyújtott 12,5 milliárd euró összegű készenléti hitelről elmondta, hogy első hányadát 2009 első negyedévében használják fel, az ország lejáró devizaadósságának megújítására.

Veres János elmondta, az a magyarországi makrogazdasági pálya, amit a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elfogadott, az Európai Unió számára is hiteles.

Veres János kiemelte: az elmúlt időszakban a kormány több olyan intézkedést is elfogadott - részben a jegybankkal egyeztetve -, ami a magyar gazdaság stabilitásának megteremtését, illetve a hazai likviditás biztosítását szolgálta.

A gazdaság további likviditásának erősítését, illetve a vállalkozások tevékenységének élénkítését kívánja elősegíteni az a hatpontos csomag, amit a kormány a múlt heti gazdasági csúcson mutatott be - emelte ki a pénzügyminiszter.

Veres János szerint fontos az, hogy továbbra is megmaradjon az a bizalom, ami az elmúlt hónapokban az együttműködés terén megvolt a kormány és a jegybank, a kormány és a pénzügyi felügyelet, valamint a kormány és a pénzügyi intézmények között.

Veres János kérdésre válaszolva elmondta: az Európai Unió tavasszal, illetve ősszel értékeli majd, hogyan alakultak addig a magyarországi makrogazdasági folyamatok, és az Európai Unió értékítéletétől függően lehet majd megkezdeni a tárgyalásokat arról, hogy Magyarország mikor lépjen be az ERM-II rendszerbe.

Egy másik kérdésre elmondta, a parlamentben most kerül napirendre, általános vitára a pénzügyi rendszer stabilitását elősegítő törvényjavaslat, a kormány reményei szerint a törvényjavaslatot elfogadja majd a parlament, és ennek révén a magyarországi hitelintézetek jövő év január 31-ig jelezhetik, hogy igényt tartanak-e állami segítségre a tevékenységük megerősítéséhez.


Ebben a krízisben a hitelezők pénze is elveszhet

Miközben Magyarország az utóbbi két évben sokat javított egyensúlyi helyzetén, a gazdasági növekedés lassú, ezért van jobban kitéve a pénzügyi válságnak - mondta Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke a konferencián.

"Ha Magyarország 2009-re várható GDP arányosan 2,6 százalékos államháztartási hiányát, vagy a GDP-hez mért 66 százalékos adósságállományát nézzük, akkor az nem magas, azonos Franciaországéval" - mondta Simor András. Úgy vélte, a pénzügyi válság azért idézett elő súlyos helyzetet Magyarországon, mert az ország növekedése lelassult és kilátásai is gyengék.

A dilemma az, hogy a nemzetközi intézmények által nyújtott pénzügyi csomag elegendő-e ahhoz, hogy "Magyarország növekedésével kapcsolatos bizalmi kérdésre pozitív választ adjon" - jelezte a jegybank elnöke.

Simor András elmondta, a pénzügyi gazdasági válság azért húzódik el, mert a Lehman Brothers csődjével az is bebizonyosodott, hogy ebben a pénzügyi krízisben nemcsak a befektetők pénze veszhet el, hanem a hitelezőké is.

Magyarország ugyan az elmúlt két év során jelentősen javította államháztartási pozícióját, csökkentette külső finanszírozási igényét, a külföldi befektetők most egyik legnagyobb problémaként azt vetik fel, hogy magas a magyar lakosság eladósodottsága devizában - emelte ki a jegybankelnök.

Simor András szerint napjainkra világossá vált, hogy elodázhatatlan a strukturális problémák megoldása, olyan reformok megvalósítása, mint a szociális vagy az adóreform. "Az idő ketyeg, a számla nő" - fogalmazott a jegybankelnök, aki szerint lehet az időt ugyan húzni, de a strukturális gondok megoldása nélkül nem lehet nagyobb növekedési pályára állítani az országot.

A konferencián Felcsuti Péter, a Magyar Bankszövetség elnöke úgy ítélte meg, hogy 2009-ben inkább a problémát, mint a megoldást jelentik majd a magyar bankok a hazai gazdaság számára.

Kiemelte, áldás az, hogy Magyarország bankrendszere 80 százalékban külföldi stratégiai tulajdonosok kezében van, mert az elmúlt másfél-két hónap alatt a külföldi bankok tartották fenn a hazai bankrendszer likviditását. Ez azonban nem folytatható sokáig, mert a likviditáshiány az anyabankok országaiban is problémát okoz. Az is látszik Felcsuti Péter szerint, hogy Magyarországon a kereskedelmi bankok forrásgyűjtő-képessége csorbulni fog, és nem lehet azt várni, hogy a külföldi tulajdonosoktól kapott pénzt használják olyan nagy mennyiségben a magyarországi hitelintézetek, mint az a korábbi időszakra volt jellemző.

Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője pedig azt emelte ki, hogy ugyan igen hatásos volt az az állami csomag, segítségnyújtás, amit az állami intézmények szerveztek meg a nemzetközi pénzügyi intézményekkel közösen az elmúlt időszakban, és ennek révén a helyzet ugyan stabilizálódott, de nem normalizálódott. Az elemző szerint egyelőre a befektetők továbbra is menekítik ki pénzeiket a feltörekvő piacokról, és nem lehet tudni, hogy a folyamat meddig tart. "Most a drága hitelek ideje jön el, ami recesszióba fordítja a magyar gazdaságot" - mondta Török Zoltán.

Annyiból élünk, mint a legszegényebb németek
Látótávolságban a lengyel euró 
Gyurcsány: egyik este lesz a bejelentés
Az euró lesz a megmentőnk 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG