Tabajdi Csaba az EU és Oroszország közötti energetikai kapcsolatokról az EP székházában rendezett konferencián vett részt, és arról érdeklődött a jelen lévő orosz illetékesektől, hogy 2030-ig szóló hosszú távú energiastratégiájában Moszkva miért csak a Déli Áramlat oroszországi, szárazföldi szakaszának a megépítését tervezi. Erre a kérdésére kapta az oroszoktól az európai felvevőpiac kérdésességére utaló választ.
Az MSZP EP-delegációjának vezetője szerint az Európai Unió és Oroszország energetikai kapcsolatainak stabilitásra és kiszámíthatóságra kell épülnie. Ez - tette hozzá - Magyarország alapvető érdeke is, hiszen az ország több mint 80 százalékban oroszországi importból fedezi földgázfogyasztását.
"Magyarország ezért támogatja az Európai Unió által kiemelt projektként kezelt Nabucco gázvezeték megépítését, amely a forrásokat és a szállítási útvonalat is diverzifikálja. Támogatjuk ugyanakkor a Déli Áramlat gázvezeték megvalósulását is, amely alternatív szállítási útvonalat teremtene, és ezzel növelné a magyar gázellátás biztonságát" - hangsúlyozta Tabajdi Csaba, a konferencián általa mondottakat ismertetve. Kiemelte, hogy a kétoldalú kapcsolatokat bizonytalanság terheli, ha az orosz partner a földgázszállítások korlátozását "fegyverként" használja.
Tabajdi beszámolója szerint a konferencián vita bontakozott ki az európai földgázfogyasztás jövőjét illetően. Az Európai Bizottság képviselője úgy vélte, hogy az uniós földgázigény a jövőben folyamatosan csökkenni fog. Ezzel szemben európai parlamenti és orosz szakértők úgy vélekedtek, hogy a gazdasági növekedés újraindulásával ismét emelkedni fog a földgázkereslet. A magyar szocialista EP-képviselő szerint elképzelhető, hogy az Európai Unió tagállamai, amelyek elkötelezték magukat az üvegházhatású gázok kibocsátás-csökkentése mellett, a jövőben egyre nagyobb mértékben támaszkodnak a földgázra, más, szennyezőbb szénalapú tüzelőanyagok kiváltása érdekében.
MTI