Rogán Antal úgy vélekedett, hogy a lakáshitelekkel összefüggő problémák miatt óriási a felelősége az előző a kormányoknak, a mostani jegybanki vezetésnek és a PSZÁF korábbi vezetőinek, akik engedték, hogy Magyarországon a devizahitelek sokkal jobban elterjednek, mint akár Cseh- vagy Horvátországban. A felelőség szakmai és politikai - húzta alá.
A bankszektor felelőségéről a kormánypárti politikus úgy vélekedett: tudták, hogy milyen kockázatos, amit kínálnak a magyar családoknak. Az elmúlt években a bankszektornak minden lehetősége megvolt, hogy az összes kockázatot és terhet egy az egyben az ügyfelekre hárítsa, de a kockázatokon osztozni kell - szögezte le.
Véleménye szerint a készülő jogszabálycsomag hosszú távon jó a bankszektornak, mert azt a célt szolgálja, hogy aki akarja, az tudja is törleszteni a hitelét. Nem jó a bankszektornak, ha tönkre mennek a családok, a cél az, hogy a jelzáloglevelek valóban értékkel bírjanak - húzta alá. Kiemelte: normális országban az általuk javasoltak már eleve szerepelnek a hitelszerződésekben.
Rogán Antal úgy fogalmazott: a tervezett lépések jó része szolgálja a bankok érdekét is, de mivel csökkenti a profitjukat, ezért természetesen tiltakoznak ellene. Megjegyezte, érdekütközésre, vitára számítottak, de szeretnének leülni és tárgyalni a bankszövetséggel.
A Fidesz politikusa közölte: a megoldást ki kell dolgozni a tavaszig tartó kilakoltatási moratórium végéig, mert azt nem lehet hosszú távon fenntartani.
Rogán Antal és Kósa Lajos a Fidesz-KDNP kihelyezett frakcióülése után, csütörtökön jelentették be, hogy nyolc pontos javaslatcsomaggal segítenék az eladósodott lakáshiteleseket. Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke pénteken közölte: elfogadhatatlanok és több ponton az alkotmány szempontjából is aggályosak a Fidesz által megfogalmazott javaslatok.
MTI