1p
Továbbra sem megoldott a devizahitelesek helyzete: a korábban slágernek számító svájci frank árfolyama az elmúlt időszakban sorra döntötte a csúcsokat. Hogyan jutottunk el oda, hogy a magyar háztartások anyagi helyzete egy bő 1000 kilométerre lévő ország pénznemének sorsától függ? Ki segít azokon, akik rendszeresen kiizadják a törlesztőrészletet?
Továbbra sem megoldott a devizahitelesek helyzete: a korábban slágernek számító svájci frank árfolyama az elmúlt időszakban sorra döntötte a csúcsokat. Jelenleg a forint erősebb, ám a közeljövőt illetően is számos bizonytalansági faktort tartanak számon az elemzők, melyek bármikor erős ingadozáshoz vezethetnek. Hogyan jutottunk el oda, hogy a magyar háztartások anyagi helyzete egy bő 1000 kilométerre lévő ország pénznemének sorsától függ? Ki segít azokon, akik rendszeresen kiizadják a törlesztőrészletet?

Egy korábbi interjúban Harnos András, az AEGON Hitel Zrt. vezérigazgatója elmondta: gyakorlatilag minden devizahitelesnek tudnak valamiféle megoldást kínálni, aki a megkeresésükre együttműködő, és fizetési hajlandóságot is mutat, vagy aki már előre jelzi, hogy nehézségei vannak, és hajlandó rendszeres befizetést teljesíteni. 

A devizahitelezésnek van jövője: Harnos András elmondása szerint az AEGON az euró alapú hitelkiváltásban élen jár, az ügyfelek egy jelentős hányadának a korábbinál sok esetben 10 százalékkal alacsonyabb törlesztőrészletet is tudnak biztosítani. Részletek >>

Devizasztori

A lakossági szektorban először az autófinanszírozás területén jelentek meg széles körben a devizahitelek. A forint alapú hitelekhez képest a devizában jegyzett kölcsönök ugyanis gyakorlatilag féláron voltak elérhetőek, mind a kamatokat, mind pedig a havi törlesztőrészletek nagyságát illetően.

Amikor 2004-ben a kormány szigorúbb feltételekhez kötötte az államilag támogatott - természetesen forint alapú - lakáshitelekhez jutás feltételeit, a jelzálogfedezetes hitelek körében is előtérbe került az olcsó, deviza alapú hitel. A lakosság egyre nagyobb arányban választotta ingatlanvásárláskor a svájci frank alapú hiteleket. A fogyasztási kedvet élénkítette az olcsó, könnyen hozzáférhető hitel, így később a személyi kölcsönöket, szabadfelhasználású jelzáloghiteleket is sokan választották vásárlásaik finanszírozására.

2005-ben a lakossági szektorban a devizahitelek aránya átlépte a forinthitelek arányát, a nagyrészt svájci frank alapú hitelállomány rohamos növekedésnek indult. Az új szerződések összege 2008 szeptemberében érte el a csúcsot: ebben a hónapban 170 milliárd forintnyi CHF-hitelt nyújtottak a bankok a lakosságnak, miközben a forinthitelek összege a hónapban nem érte el a 25 milliárd forintot.

2008 őszén azonban a begyűrűző pénzügyi válság okozta sokk és az ennek hatására elszálló svájci frank-árfolyam megálljt parancsolt a devizában történő eladósodásnak, a hitelezésnek ezen formája befagyott, a meglévő hitelek törlesztőrészletei erőteljesen növekedni kezdtek.

Hiába azonban a körültekintő tájékoztatás: ekkora ingadozásra a svájci frank forinthoz viszonyított árfolyamában (szinte) senki sem számított.

Ráadásul nem csak a devizaárfolyamok kedvezőtlen változása miatt emelkedtek meg a törlesztőrészletek: 2008 őszén, a válság kirobbanásakor a magyar CDS-felárak közel 600 bázisponttal emelkedtek. A bankok a svájci frank forrásokat jóval drágábban tudták beszerezni, a költségek jelentős emelkedése pedig a hitelkamatokon keresztül óhatatlanul megjelent az ügyfeleknél is.

Betiltva és megsegítve: kinek jó?

A válság kirobbanása után az előző kormány által életbe léptetett szigorítások következtében a devizaalapú jelzáloghitelek egy szűk kör, a viszonylag magasabb jövedelemmel rendelkező ügyfelek számára váltak már csak elérhetővé. A fedezet alapú hitelezés megszüntetése, a kötelező jövedelmvizsgálat bevezetése mellett az ingatlanra maximálisan felvehető hitel nagyságának korlátozása - azaz a szükséges önerő növelése - a hitelezési piac jelentős beszűküléséhez vezetett.

A kormány által meghirdetett 29 pontban foglaltaknak megfelelően a devizahitelek esetében a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanra történő jelzálogbejegyzést megtiltó jogszabály életbelépése végképp eltüntette a piacról a fogyasztási és ingatlancélú új devizahiteleket.

A bajba jutott devizahitelesek megsegítésére legutóbb kormánypárti képviselők terjesztettek be egy törvényjavaslatot a parlament elé. Ebben többek között a törlesztési árfolyammal, a feltételek módosításával, a késedelmi kamat szabályozásával, az előtörlesztési díj korlátozásával és a futamidő hosszabbításának lehetőségével kívánnak segíteni a devizahiteleseken. A javaslat tehát csak a magánszemélyek által felvett lakáscélú hitel-, kölcsön- és lízingszerződésekre terjed ki: sem a vállalkozásokra, sem pedig a szabadon felhasználható jelzáloghitelt felvett magánszemélyekre nem alkalmazható.

Szabadfelhasználású hitelesek, áruhitelesek, rendesen fizetők: kérjenek ajánlatot!

A devizahitellel rendelkezők túlnyomó része a törlesztőrészlet jelentős emelkedése ellenére rendben fizeti kölcsönét, még ha ez csak komoly erőfeszítések, családi megszorítások árán is lehetséges. A jó adósok azonban az állam helyett leginkább csak magukra számíthatnak, ha könnyíteni akarnak terheiken. Az ügyfélnek érdemes felkeresni vagy a saját bankját konstrukcióváltási kéréssel, vagy egy hitelkiváltó termékkel rendelkező más pénzintézetet, vagy akár egy professzionális hiteltanácsadót, hogy a jelenleginél kedvezőbb feltételű termékre tudja cserélni a meglévő hitelét, amelynek törlesztőrészlete érezhetően alacsonyabb a korábbinál.

Kérdéses, hogy mennyiben segít a jelenlegi árfolyam melett törlesztő, meglévő devizahiteleseken az, hogy az új devizahitelek folyósítását (részben) megtiltotta a kormány. Több szakember is felhívta már a figyelmet arra, hogy a devizahitelezésnek igenis van létjogosultsága: tiltás helyett inkább a megfelelő szabályozás vezethetne eredményre.

Különösen az euróbevezetési tervek fényében nehéz értelmezni a devizahitelek hátrányos megkülönböztetését, amely a megfelelő finanszírozási eszköz nélkül maradó szereplőkön keresztül rányomhatja bélyegét a nemzetgazdaság teljesítményére is.

Van azonban olyan terület, ahol nem korlátozák a magánszemélyeknek számára történő devizahitel-nyújtást: a jelzálogbejegyzési tilalom ugyanis a kedvezőbb kondíciójú hitelcserére nem vonatkozik. Szakemberek véleménye szerint az ügyfelek egy jelentős hányada érezhető törlesztőrészlet-csökkenést érhet el, ha meglévő CHF-hitelét euró alapon váltja ki. Érdemes persze mindezt olyan szolgáltatónál tenni, ahol a kezdeti költségeket is átvállalják, így a váltás lényegesen könnyebb lehet.

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG