Drágább lesz a tej
A felvásárlási árak növekedéséhez a tejfeldolgozók is kénytelenek igazodni. Ezért értékesítési áraikat - azaz kereskedelmi átadási áraikat - az év közepétől ők szintén emelik 5-12 százalékkal. Ennek pontos mértéke árucsoportonként és üzemenként változik, sőt attól is függ, hogy az adott cégnek milyen az érdekérvényesítő képessége a kereskedőkkel szemben.
A Tej Terméktanácsnál megjegyzik: több tejfeldolgozó éves szerződéskötése a kereskedelmi partnereivel elhúzódott. Ezért az idén még nem tudott áremelést érvényesíteni a megemelkedett költségei fedezetére sem. A szakmai szervezet vezetője emlékeztet arra is, hogy a világpiaci trendek megváltoztak. A fejlődő ázsiai országok jelentős tejtermék importőrként lépnek fel, de igényeik kiszolgálatlanok. Az eddig jelentős tejtermeléssel rendelkező nagy exportáló országokban, mint Ausztrália és Új-Zéland, a tejtermelés a korábbi évekhez mérten jelentősen csökkent. A tejpiacon hiány tapasztalható.
A terméktanács rámutat: Európában és Magyarországon a gabonaárak rekordot döntenek, növelve ezzel az állattenyésztés és a tejtermelés önköltségét is. Európában tejhiány van, amely keresleti piacot idéz elő, ez növeli a nyerstej árát, és így a késztermékek ára is növekvő tendenciájú. A nyerstej-kereslet - a világpiaci tendenciáknak megfelelően - Magyarországon is élénkült az utóbbi időben. A német és olasz kereskedők 5-8 forinttal ígérnek többet a tej literjéért, mint a magyarországi átlagár. A belföldi feldolgozók a tejbázisaik megtartása érdekében kénytelenek emelni felvásárlási áraikat, de ezt mindenféleképpen érvényesíteni kívánják a készáru értékesítésekor is a kiskereskedelem felé.
Magasnak és erősnek kell lenni a túléléshez?
Nyereséggel zárt a Parmalat
MTI