A háztartások nettó finanszírozási képessége a GDP 4,7 százaléka, a nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a GDP 1,7 százaléka volt az elmúlt egy évben. Összességében a nemzetgazdaság nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 1,3 százalékát érte el 2010 második negyedévével záruló elmúlt egy évben.
2010. második negyedévével záruló elmúlt egy évben az államháztartás nettó finanszírozási igénye – amely tartalmazza a központi bankkal szemben az újrabefektetett jövedelem elszámolását is – a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 5,5 százalékát tette ki (1448 milliárd forint). A magánnyugdíjpénztárakból az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők miatti transzferek az elmúlt egy év során 97 milliárd forinttal (az éves GDP 0,4 százalékával) javították az egyenleget. A második negyedévben az államháztartás finanszírozási igénye a negyedéves GDP 7,9 százalékát érte el (530 milliárd forint).
Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2010 második negyedévének végén a GDP 83,7 százalékát tette ki (22094 milliárd forint).
2010. második negyedévében a központi kormányzat finanszírozási igényét (374 milliárd forint) külföldi hitelfelvétellel, betétei és az általa nyújtott hitelek csökkentésével fedezte, miközben jelentősen nőttek egyéb követelései és csökkentek értékpapír- és egyéb tartozásai. A helyi önkormányzatok finanszírozási igénye (128 milliárd forint) elsősorban a hitelintézeti betétek csökkenésében tükröződött. A társadalombiztosítási alapok finanszírozási igényét (28 milliárd forint) az egyéb követelések csökkenése és a központi kormányzattal szembeni hiteltartozások növekedése fedezte.
A háztartások nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2010 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 4,7 százalékát érte el (1239 milliárd forint). A magánnyugdíjpénztárakból az állami nyugdíjrendszerbe visszalépők miatti transzferek az elmúlt egy év során 97 milliárd forinttal (az éves GDP 0,4 százalékával) csökkentették a háztartások nettó finanszírozási képességét. A második negyedévben a háztartások nettó finanszírozási képessége a negyedéves GDP 7,1 százaléka volt (472 milliárd forint).
2010. második negyedévében a pénzügyi eszközök esetében a befektetési jegyek, a nyugdíjpénztári követelések, a készpénz és a tőzsdei részvények növelése volt jelentős, miközben számottevően csökkentek a lekötött devizabetétek. A kötelezettségek esetében a forinthitelek növekedése és a devizahitelek jelentősebb csökkenése volt jellemző.
A nem pénzügyi vállalatok nettó finanszírozási képessége a pénzügyi számlák adatai szerint 2010 második negyedévével záruló elmúlt egy évben a GDP 1,7 százaléka volt (449 milliárd forint). A második negyedéves finanszírozási képesség a negyedéves GDP 6,3 százalékát érte el (422 milliárd forint).
A második negyedévben a nem pénzügyi vállalatok pénzügyi eszközeik közül elsősorban a hitelintézeti betéteiket és az egyéb követeléseiket növelték, valamint külföldi hiteleiket csökkentették. A kötelezettségek esetében a hiteltartozások és a külföldi tulajdonosi tartozások csökkenése, valamint az egyéb tartozások növekedése volt a meghatározó.
A külföld nettó finanszírozási igénye (a nemzetgazdaság finanszírozási képessége) 2010. második negyedévével záruló elmúlt egy évben a pénzügyi számlák adatai szerint a GDP 1,3 százalékát tette ki (342 milliárd forint). A második negyedévben a külföld finanszírozási igénye a negyedéves GDP 4,6 százaléka volt (308 milliárd forint).
A pénzügyi számlákat érintő jelentősebb adat-felülvizsgálati és módszertani változások A fizetési mérleg pénzügyi mérlegében és állományi adataiban végrehajtott adat-felülvizsgálatot és módszertani változásokat a pénzügyi számlák is tükrözik, így a múltbeli adatok néhány esetben jelentősen változtak. A változások részletes leírását a 2010. szeptember 30-án megjelent, a fizetési mérlegről szóló sajtóközlemény tartalmazza. A Központi Statisztikai Hivatallal egyeztetve változott a társasági nyereségadóval kapcsolatos tranzakciók és állományok elszámolása is a pénzügyi számlákban. Az adott évi eredményszemléletű korrekciókhoz a Költségvetési Tanács előrejelzéseit használjuk föl a korábban használt, a Nemzetgazdasági Minisztérium által készített előrejelzés helyett. A változásnak az az oka, hogy a Költségvetési Tanács rendszeresen frissíti a társasági nyereségadóra vonatkozó előrejelzéseit, így azok jobban használhatók statisztikai célra, mint a korábban használt előrejelzés. A változás azt eredményezte, hogy a 2010 első és második negyedévében körülbelül 30-30 milliárd forinttal nőtt az államháztartás finanszírozási igénye a pénzügyi számlákban az előzetes adatokhoz viszonyítva. Az előzetes adatokhoz viszonyítva 2010 második negyedévében az államháztartás finanszírozási igénye a pénzügyi számlákban további 83 milliárd forinttal nőtt az adatok revíziója következtében. |
A külföldiek a pénzügyi eszközeik közül elsősorban a betéteiket és egyéb követeléseiket növelték. A tartozások közül tranzakcióból eredően elsősorban a hitelek és az egyéb tartozások növekedtek, valamint a nem-részvény értékpapírok csökkentek.
Privátbankár