Az Union Biztosító a tavalyi év során több mint 11 százalékkal, 28,8 milliárd forintra növelte díjbevételét, ami annak fényében különösen figyelemre méltó, hogy a korábbi tendencia folytatásaként 2009-ben további 7 százalékkal esett vissza a hazai biztosítási piac díjbevétele. A társaság 2009-ben is az innovatív üzleti megoldások bevezetésére helyezte a hangsúlyt - hangzott el a biztosító sajtótájékoztatóján. A társaság bécsi székhelyű anyacége, a Vienna Insurance Group is a biztosítási piacokra jellemző globális trenddel ellentétes irányba fejlődött: árbevétele első alkalommal lépte át a 8 milliárd eurós szintet - mindezt külső segítség, támogatás vagy mentőcsomag nélkül. A VIG az idei évre a díjbevétel egyszámjegyű növekedését, az adózás előtti profit 10 százaléknál nagyobb bővülését várja.
A hazai biztosítási piacot illetően a MABISZ tagjainál az életbiztosítási szegmens 10,9 százalékkal, a nem-élet szegmens 2,3 százalékkal csökkent - a rendszerváltás óta először fordult elő, hogy mindkét piacon estek a bevételek. A folyamatos díjas életbiztosításokból származó bevételek szintén az első alkalommal estek a rendszerváltás óta, az Union elnök-vezérigazgatója szerint ez azért rendkívül szomorú, mert az öngondoskodás jelentős visszaesésére utal. Az életbiztosításokhoz kapcsolódó adókedvezmény megszűnése Zsoldos Miklós szerint tovább hátráltatja a válságból való kilábalást és az öngondoskodás bővülését.
Az Union Biztosító mindazonáltal az egyik legeredményesebb évet tudhatja maga mögött - közölte az elnök-vezérigazgató. A kezelt vagyon 12 százalékkal emelkedett, míg az adózás előtti eredmény 32 százalékkal nőtt, és meghaladta az egymilliárd forintot - foglalta össze az eredményeket Zsoldos Miklós.
A teljesítmény hátterében a nem-életbiztosítási üzletág 18,7 milliárd forintos díjbevétele áll, ezen belül a legjelentősebb növekedést a három és félszeres bővülést mutató vállalati vagyon- és felelősségbiztosítások területén érte el a társaság. A lakásbiztosítások közel 12 százalékos, a casco 23 százalékos növekedése is a nem-élet üzletág bővülését erősítette.
Az életbiztosítási üzletág 10,1 milliárd forintos díjbevételt hozott, ebből a befektetési eszközalapokhoz kapcsolódó biztosítások 8,7 milliárd forinttal részesedtek. A biztosító szerződésszáma jelentősen, 17 százalékkal nőtt 2009-ben, ezzel a társaság már több mint 500 ezer biztosítottról gondoskodik. A sajtótájékoztatón elhangzott: a TKM bevezetése sikeres volt, látványos eredményeket ez a későbbiekben hozhat.
A piaci trendeket meghaladó eredmények mellett a kutatások során az Union rendre az élen végez, ha a modern, innovatív pénzintézetről, az ügyfelek igényire való odafigyelésről, vagy a megbízhatóságról, korrektségről kérdezik az ügyfeleket - ismertette Zsoldos Miklós a GfK felméréseinek eredményeit.
Az Union 2010-ben stagnáló gazdaság mellett nem számít a lakosság jövedelmi helyzetének javulására, elsősorban a cafeteria-rendszer megadóztatása, a munkanélküliség magas szintje és a családtámogatások befagyasztása miatt. A teljes biztosítási piac díjbevétele várhatóan tovább csökken, az árverseny tovább tart, esetenként gátolva az ügyfelek minőségi kiszolgálását. Ebben a romboló versenyben az Union nem kíván részt venni - szögezte le Zsoldos Miklós.
Ezzel együtt az Union Biztosítót illetően 2010-re ismét a piaci átlagot meghaladó eredményeket várnak: növekvő ügyfél- és szerződésszámra számítanak, az ipari vagyon- és felelősségbiztosítások terén viszont csökkenés várható. A biztosító új, teljes életre szóló unit linked termékekkel jelentkezik, új befektetési eszközalapokkal. Ezek között menedzselt alap, a pénzügyi szektor részvényeibe fektető alap, valamint egy aranyba és arannyal foglalkozó alapokba fektető befektetési alap is lesz.
Az elnök-vezérigazgató a fejlesztések között kiemelte az UNION24 sikeres indítását; az online szolgáltatás hamarosan újabb funkciókkal, további szolgáltatásokkal bővül.
Nyáron növekszik az időjárási károk száma
Hogy biztosítsuk magunkat vulkánkitörés esetére?
Átrendezheti a biztosítási piacot a TKM
TKM: mit jelent és hogy kell értelmezni?
Privátbankár - Gáspár András