Az indexet évente összeállító Health Consumer Powerhouse kutatóközpont felmérésében Magyarország a maximális 1000 pontból 633 pontot ért el. A rangsort Hollandia vezeti immár második éve, 875 pontos rekorddal, majd a sorban Dánia (819), az újonc Izland (811) és Ausztria (795), Svájc (788) és Németország (787) következnek. A listán 33 ország szerepel.
Az idei EHCI Magyarországot - a szomszédos országok közül - Szlovénia (668) és a Cseh Köztársaság (667) mögé, de Lengyelország (565) és Szlovákia (560) elé sorolja, mivel néhány éve próbálkozik egy egészségügyi reform végrehajtásával. A meggyőző eredmények az elemzők szerint még általában véve hiányoznak, noha némi fejlődés tapasztalható az egészségügyi fogyasztói tájékoztatásban. A szerzők kifogásolják, hogy Magyarország nem tartozik a felhasználóbarát gyógyszerkönyveket alkalmazó 13 európai ország közé.
"Úgy tűnik, Magyarország az egészségügyben egyre hosszabb várólistákat hoz létre" - jelenti ki Arne Björnberg, az EHCI kutatási igazgatója. "Vannak jelek, amik azt mutatják, hogy nagyvonalúsága miatt a rendszer nyomás alatt áll. A jelenlegi magyar kezelési eredmények meglepően alacsony szinten állnak a 60 éves állami egészségügyi tapasztalat ellenére. Ez a kínos helyzet még rosszabb lehet a pénzügyi válság miatt" - vélekedik Arne Björnberg.
Mennyit tudsz az Európai Unióról? Mérd fel tudásod és nyerj! |
"Ez az egyedüli példa arra, hogy egy monolitikus egészségügyi finanszírozással rendelkező ország szánja el magát erre. Magyarország példája jól mutatja, hogy az EHCI-pontokban fontos javulás érhető el egy vagy két év alatt, anélkül, hogy drámai módon növelni kellene az egészségügyi kiadásokat" - állapítják meg a szerzők.
Az EHCI 33 ország egészségügyi rendszerét rangsorolja mintegy 38 mutató alapján, a fogyasztó számára kulcsfontosságú hat területet vizsgálva. Ezek a betegjog és a betegtájékoztatás helyzete, az e-egészségügy, a várólisták hossza, az eredményességi mutatók, a szolgáltatások típusa és elérhetősége, valamint a gyógyszerellátás. Az indexet állami statisztikák, betegek véleménye és független felmérések alapján állította össze a brüsszeli székhelyű kutatóközpont, az Európai Bizottság Információs Társadalom és Média Főigazgatóságának támogatásával és az EU jelenlegi svéd elnökségének közreműködésével.
A szerzők általános megállapításai szerint az idei mérések azt mutatják, hogy az európai egészségügy élenjáró szereplői kezdik alkalmazni az egészségügyi tájékoztatás rendszerét, és bevonni a betegeket a döntéshozatalba, kikényszerítve ezzel a rendszer tökéletesebbé válását. A rangsor alján ellenben sok olyan ország található, amelyek kitartanak a régi típusú, hierarchikus rendszerben működő és kevéssé átlátható egészségügy mellett. Ez a hiányosság kihívás az EU egyenlőségre és szolidaritásra vonatkozó alapelveivel szemben.
MTI