
Az eredmények fényében elmondható, hogy összességében a lakosság a korábbiaknál valamelyest rosszabbnak ítéli saját egészségi állapotát. Ötfokozatú skálán – az iskolai osztályzatoknak megfelelő értékeléshez hasonlóan – a lakosság saját általános egészségét jó közepesre (átlag: 3,62) értékeli, szemben a 2004-ben mért 3,73-as értékeléssel.
Korcsoportonként azonban jelentős eltérés tapasztalható a változás mértékében és irányában. Míg a tinédzserek korosztálya kifejezetten jónak ítéli meg egészségét (átlag: 4,5) és ez a megítélés javult is az elmúlt három évben, a 20-49 évesek határozottan rosszabbnak gondolják ugyanezt, mint tették 2004-ben.
A kutatást a 15 évnél idősebb lakosság körében végezték 990 fő megkérdezésével arról, hogyan értékelik saját egészségi állapotukat, mit tesznek egészségük megőrzése érdekében, hogyan viszonyulnak a kezelésekhez és a gyógyszerekhez |
A lakosság saját egészségi állapotának rosszabb megítélése mellett a lakosság egészségének megőrzésében is passzívabbá vált - különösen a férfiak. Míg három évvel ezelőtt 36 százalékuk nem tett és nem is akart semmit tenni egészsége megőrzése érdekében, idén ez az arány 41 százalékra nőtt. Az egészségmegőrzés szempontjából a lakosság legpasszívabb csoportja a 40-49 éves korosztály, valamint a legalacsonyabb végzettségűek: e csoportok kétharmada semmit nem tesz egészségének megőrzése érdekében.
A felsőfokú végzettségűek körében azonban nőtt az egészségvédelem terén aktívak aránya. Míg 2004-ben 56 százalékuk fordított időt és energiát az egészségmegőrzésre, idén már 69 százalékra tehető ez az arány. „Azt, hogy érdemes tenni az egészségmegőrzés érdekében az is mutatja, hogy azok, akik rendszeresen sportolnak és egészségesen étkeznek, sokkal jobbnak ítélik saját egészségi állapotukat, mint azok, akik semmit nem tesznek ezért” – fejtette ki dr. Lantos Zoltán.
A rendszeresen szűrővizsgálatokra járók aránya jelentősen – 57 százalékról 45 százalékra – csökkent az elmúlt három év alatt. E csökkenés legnagyobb mértékű a 20-29 évesek csoportjában volt, ahol a rendszeresen szűrővizsgálatra járók aránya 2004-ben még 61 százalék volt, míg idén már csak 14 százalék.
Az orvosok nem érdeklődnek a mobilitásprogram iránt
Minek utasbiztosítás az EU-ban? A vizitdíj besegít
Megdöbbentő összegeket emészt fel a cukorbetegség
A magánnyugdíj-biztosítás vesztesei
A vizitdíj miatt megugorhat a biztosításszám (hanganyag)
Egészségügyi reform, belső szemmel: sosem lesz vége (hanganyag)
GfK Hungária